środa, 1 grudnia 2010

Ciekawe materiały do wystąpienia

Ciekawe idee, oryginalne źródła, świeże pomysły...

Ten temat często pojawia się na naszych szkoleniach i w zapytaniach od klientów. Odnoszę wrażenie, że chodzi o jakieś proste rozwiązanie: adres strony WWW lub tytuł książki.

Moim zdaniem, takie źródła są mało oryginalne. Książki drukuje się w tysiącach egzemplarzy, witrynę w Internecie może zobaczyć każdy kto potrafi włączyć komputer.

Każdy z nas ma dużo ciekawego do powiedzenia (na przykład, historie, którymi dzielimy się ze znajomymi), ale nie traktujemy ich jak tematy do publicznych wystąpień. Bycie zajmującym mówcą polega na stałym poszukiwaniu fascynujących historii, porównań, metafor i objaśnień, które krążą wokół nas w opowieściach przyjaciół, znajomych i kolegów z pracy.

Kiedy usłyszysz coś świeżego, oryginalnego lub poruszającego postaraj się to zapamiętać – zapisz na kartce lub pulpicie komputera.

Jednym z fascynujących zjawisk w życiu jest to, że zazwyczaj znajdujemy to, czego szukamy, świadomie lub nie. Jeżeli szukasz agresywnego alkoholika na męża, bo Twój ojciec wpadał w furię po trzecim piwie, najprawdopodobniej właśnie taki kandydat stanie kiedyś przed Tobą.

Kiedy byłem uczniem liceum dojeżdżałem do szkoły autobusem. Mogłem iść pieszo, ale wolałem miejską komunikację, bo wtedy z kolegami mogliśmy obserwować ruch na ulicy z innej perspektywy. Poranna jazda trwała kwadrans, powrót po południu do domu trochę krócej. Wymyśliliśmy z przyjaciółmi grę, która polegała na liczeniu wszystkich małych fiatów na drodze. To był wtedy nasz ulubiony samochód :-)

Każdy zauważony maluch to był jeden punkt. Samochód prowadzony przez kobietę – dwa punkty. Czerwone auto – trzy. Maluch na parkingu – cztery.

Na początku roku szkolnego wyniki oscylowały wokół 50 punktów. Pod koniec roku zwycięzca zdobywał z łatwością 150. Czy w tym czasie potroiła się liczba maluchów na ulicach? Nie. Po prostu wyćwiczyliśmy oczy w wyszukiwaniu małych fiatów.

Jeżeli chcesz być bardziej ciekawym mówcą, musisz stale doskonalić oczy i uszy w wynajdywaniu nowych tematów, historii i przykładów, dzięki którym Twoje prezentacje i wystąpienia będą się pozytywnie wyróżniać.

Jeżeli będziesz ich konsekwentnie szukać, na pewno kiedyś staną przed Twymi oczami i pozwolą, żeby je wykorzystać.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *