sobota, 18 grudnia 2010

Największy sekret najlepszych mówców

Chcesz poznać największy sekret najlepszych i pewnych siebie mówców?

Proszę bardzo: Nie masz prawie żadnej konkurencji! Większość mówców to beznadziejni nudziarze i to, co mówią jest bez znaczenia!

Powtarzaj to sobie przez długi czas i zobaczysz jak przed następnym wystąpieniem nabierzesz większej pewności siebie.

Kiedy ostatnio ktoś z Twoich kolegów w firmie lub znajomych w branży wygłosił fantastyczne i godne zapamiętania przemówienie? Prawdopodobnie nie przypominasz sobie takiego przypadku.

Dlaczego większość wystąpień jest nudna, miałka i banalna? Ponieważ ich autorzy nigdy nie przeszli szkolenia jak występować publicznie. Jak to odnieść do innych dziedzin życia?

Wyobraź sobie, że jesteś weekendowym narciarzem, który jutro bierze udział w slalomie gigancie. Na liście zawodników zobaczyłeś nazwiska kolegów, którzy od tygodnia codziennie spędzają na stoku kilka godzin, dodatkowo jeden z nich jest aktualnym narciarskim mistrzem Polski praktyków PR. Trochę się denerwujesz, prawda?

A jaka byłaby Twoja reakcja gdybyś na liście uczestników zawodów przeczytał nazwiska osób, o których wiesz, że wczoraj pierwszy raz w życiu założyły narty? Promieniujesz optymizmem, mimo że Twoje umiejętności nie poprawiły się ani o jotę.

A gdybyś został zaproszony do konkursu pisania informacji prasowych po angielsku wiedząc, że inni uczestnicy nigdy nie uczyli się tego języka? Nagle czujesz się jak William Szekspir. Zgadłem?

Obydwa porównania odnoszą się bezpośrednio do wystąpień publicznych. Niestety, większość prezentacji polega na tym, że ktoś na stojąco w nerwowy sposób zasypuje słuchaczy mnóstwem nudnych danych. Jeżeli taki jest punkt odniesienia (znasz inny?), nie trzeba być mistrzem świata, żeby przedstawić wspaniałą prezentację.

W oczach większości ludzi w zdecydowanej większości organizacji, każdy kto potrafi samodzielnie wstać z krzesła, patrzeć ludziom w oczy (zamiast wpatrywać się w notatki lub ekran rzutnika) i jasno przedstawić kilka informacji popierając je konkretnymi przykładami ma automatycznie szansę na tytuł najlepszego mówcy dnia, a przy odrobinie szczęścia, nawet tygodnia.

Kiedy poczujesz paraliżujący strach przed następnym wystąpieniem, pomyśl o konkurencji. Jeżeli to Ciebie nie uspokoi, to znak, że nic i nikt Ci nie pomoże.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *