środa, 13 października 2010

Prezentacja w dwie godziny

Przed chwilą dowiedziałeś się, że za dwie godziny masz prezentację. Co robisz?

20 minut: Zbierz jak najwięcej informacji o tym, co będziesz mówić. Nie ulegaj pokusie, żeby całe dwie godziny poświęcić na dokumentację. To błąd. Wydziel 20 minut i tyle – bez względu na okoliczności.

10 minut: Wybierz z zebranego materiału pięć najważniejszych, najciekawszych i najbardziej aktualnych punktów.

15 minut: Odszukaj w pamięci studia przypadku, wybierz przykłady, przypomnij sobie rozmowy z klientami, kolegami, ekspertami lub dziennikarzami, które można połączyć z wybranymi pięcioma punktami.

15 minut: Napisz prosty plan z pięcioma kluczowymi punktami – każdy dla jednego przesłania – i obok nich umieść notatki porządkujące zebrany materiał (przykłady, anegdoty, studia przypadku). Na koniec, wybierz dla każdego przesłania jeden lub dwa najciekawsze fakty. Plan wystąpienia powinien być napisany dużą czcionką (minimum 20 punktów) na jednej kartce.

20 minut: Przygotuj krótki dokument, w którym znajdą się pozostałe dane, fakty, liczby, wykresy i slajdy związane z tematem prezentacji. Forma dowolna (punkty lub krótkie akapity). Z tego tekstu nie będziesz korzystać w czasie prezentacji – wręczysz go zebranym po wystąpieniu, żeby lepiej zapamiętali kluczowe myśli i/lub poznali dodatkowe fakty. No i oczywiście, żeby pokazać wszystkim jak sumiennie przygotowałeś się do spotkania :-)

20 minut: Przećwicz tekst prezentacji tak jakbyś go przedstawiał prawdziwym słuchaczom. Nagraj swoje wystąpienie (lub co najmniej pierwszy kwadrans) na video, telefonie komórkowym, kamerze w notebooku lub innym urządzeniu. Obejrzyj całe nagranie (lub co najmniej pierwsze pięć minut) – wynotuj co Ci się podoba i co wymaga korekty.

20 minut: Dokonaj końcowych poprawek w planie wystąpienia. Ponownie nagraj próbę na video. Obejrzyj i oceń jakie robisz wrażenie.

Końcowa uwaga: Uśmiechaj się i zachowuj jakbyś pracował nad tym wystąpieniem przez co najmniej miesiąc mając na uwadze z jak ważną publicznością będziesz mieć kontakt.

Teraz jesteś gotowy do wystąpienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *