środa, 20 października 2010

Zanim coś powiesz - część 1/2

Nadeszła w końca ta wielka chwila... Czułeś, że kiedyś do tego dojdzie... Dlatego właśnie tutaj jesteś... Poproszono Cię o wystąpienie na konferencji branżowej.

Kiedy otrzymałeś zaproszenie dwa tygodnie temu, wszystko wydawało się dziecinnie proste. Masz przez pół godziny mówić o... [wpisz temat wystąpienia].

Teraz słyszysz swoje nazwisko wypowiadane przez prowadzącego konferencję. Za chwilę wyjdziesz na scenę witany gromkimi brawami.

Czujesz, że żołądek podchodzi do gardła, nogi uginają się w kolanach, na czole pojawiły się kropelki potu. Czy to na pewno był dobry pomysł?

99,99% mówców denerwuje się przed zabraniem głosu na forum publicznym.

Zanim coś powiesz oceń siebie szczerze na skali 1-10 (1 - zawsze, 2 - bardzo często, 3 - często, 4 - raczej często, 5 - przeważnie, 6 - raczej rzadko, 7 - rzadko, 8 - bardzo rzadko, 9 - wyjątkowo, 10 - nigdy).

1. Denerwuję się i pocą mi się dłonie przed wystąpieniem. _____

2. Jestem bardziej skoncentrowany na tym co chcę powiedzieć niż na tym jak moje słowa są odbierane, rozumiane i oceniane przez słuchaczy. _____

3. Gubię wątek. _____

4. Mam skłonność do nieistotnych dygresji. _____

5. Nie czuję się dobrze kiedy muszę odpowiadać na pytania. _____

6. Prezentację zaczynam od słów "Dziękuję za zaproszenie" lub "Cieszę się, że mogę dziś tutaj być". _____

7. Na koniec prezentacji nie zachęcam słuchaczy do podjęcia konkretnego działania. _____

8. Odczytuję z kartki treść prezentacji słowo po słowie. _____

9. Nie wiem co robić z rękami. _____

10. Unikam kontaktu wzrokowego z publicznością. _____

RAZEM _____

Zapamiętaj liczbę punktów. W drugiej części podam komentarz do wyniku.

Zastanówmy się teraz kolejno nad każdym z tych punktów:

1. "Denerwuję się i pocą mi się dłonie przed wystąpieniem."

Zdenerwowanie i wilgotne dłonie to nic strasznego. Kiedy jednak takie objawy pojawiają się przed wystąpieniem publicznym to zupełnie inna sytuacja. Może to być sygnał, że czujesz się niepewnie. Być może nie jesteś wystarczająco przygotowany, może nie odpowiada Ci temat, na który masz mówić.

Czekając na wywołanie swego nazwiska jeszcze raz powiedz sobie, że zrobiłeś wszystko, aby dobrze się przygotować, że temat jest ciekawy oraz że publiczność wierzy, że masz coś wartościowego do powiedzenia.

Weź trzy głębokie oddechy i powoli wypuszczaj powietrze. Wszystko jest na swoim miejscu. Jesteś gotowy, aby wyjść na scenę i wygłosić wspaniałe przemówienie.

2. "Jestem bardziej skoncentrowany na tym, co chcę powiedzieć niż na tym jak moje słowa są odbierane, rozumiane i oceniane przez słuchaczy."

To rodzaj prezentacji, w której mówca jest całkowicie skupiony na sobie. Czy nie pomyliłem czegoś w tekście? Jak wyglądam? Czy zdążę wszystko powiedzieć w wyznaczonym czasie? Mówca myśli wyłącznie o sobie. Publiczność jest tylko dodatkiem do wystąpienia.

Prezentacja polega na dzieleniu się wartościową wiedzą. Wystąpienie skoncentrowane na publiczności przenosi energię mówiącego do umysłów słuchaczy. I tak trzymać.

3. "Gubię wątek."

Każdy może stracić na chwilę wątek wypowiedzi. Przyczyn może być wiele: zmęczenie, dekoncentracja, zdenerwowanie... Liczy się umiejętność powracania do głównego toku myśli.

Jeżeli doświadczysz chwilowego "zaćmienia umysłu", postaraj się powtórzyć ostatnią kwestię. To zwykle rozwiązuje problem.

Możesz też zadać pytanie publiczności. Przypominam sobie sytuację kiedy na szkoleniu z motywacji opowiadałem o historycznym zwycięstwie polskich piłkarzy na stadionie Wembley w 1973 roku. Kiedy przyszło do wymienienia nazwiska autora bramki dla polskiej drużyny, poczułem, że... no właśnie... "Kto pamięta kto strzelił wtedy pięknego gola z kontrataku?" "Jan Domarski!" "Dziękuję. Wiedziałem, że spotkam tutaj prawdziwego fana futbolu :-)"

Pamiętaj, że tylko Ty znasz treść prezentacji i tylko Ty wiesz, w którym kierunku zmierza. Publiczność nie ma o tym bladego pojęcia. Jeżeli coś zapomnisz, nie pokazuj tego, tylko mów dalej.

4. "Mam skłonność do nieistotnych dygresji."

Nawet jeśli perfekcyjnie przygotowałeś i przećwiczyłeś całą prezentację, może się zdarzyć, że nagle w czasie występu przyjdzie Ci do głowy jakiś olśniewający pomysł.

Jeżeli to coś ważnego, powiedz o tym krótko, ale nie zmieniaj głównego wywodu i konkluzji.

5. "Nie czuję się dobrze kiedy muszę odpowiadać na pytania."

Jeżeli dogłębnie znasz temat, nie musisz obawiać się nawet najbardziej dociekliwych pytań. Kiedy jednak czegoś nie wiesz, przyznaj się od razu. Poproś autora pytania o kontakt i ustalcie sposób udzielenia odpowiedzi.

Sesja pytań i odpowiedzi daje rewelacyjne możliwości nawiązania bezpośredniego dialogu z publicznością i sprawdzenia zainteresowania treścią wystąpienia. Dużo pytań - duże zainteresowanie. Mało pytań - małe zainteresowanie.

Przygotowując się do prezentacji musisz pamiętać o ewentualnych pytaniach. Sesja pytań i odpowiedzi to też część wystąpienia.

W następnym odcinku opowiem o kolejnych pięciu błędach w trakcie prezentacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *