środa, 6 października 2010

Jak zapamiętać treść prezentacji

Jesteś po pierwszej w życiu prezentacji. Za Tobą ogromny stres i dużo przygotowań. Największa niespodzianka to jednak porównanie tego, co chciałeś powiedzieć z tym, co rzeczywiście powiedziałeś. Kilka razy musiałeś improwizować, bo zapomniałeś tekstu.

Zapominanie konkretnych słów lub fragmentów przygotowanego tekstu jest większym zmartwieniem samych mówców niż słuchaczy. Ludzie nie wiedzą ile chcesz opowiedzieć dowcipów lub jaka ma być puenta Twojego wywodu. Z drugiej strony, taka *czarna dziura* może zburzyć logiczny wątek prezentacji. Na szczęście można temu zapobiec.

Oto kilka praktycznych porad:

1. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Treść Twojej prezentacji musi być Ci tak bliska, że praktycznie niemożliwe będzie zapomnienie podstawowych wątków.

2. Ułóż logicznie wszystkie elementy tak, aby łatwiej przeprowadzić wywód. Skomplikowane prezentacje są trudne dla mówców i odbiorców.

3. Spróbuj skojarzyć każdy punkt prezentacji z jakimś obrazem. Takie połączenie obrazów z fragmentami tekstu ułatwia zapamiętanie treści.

4. W małym pomieszczeniu możesz zapisać najważniejsze punkty na tablicy umieszczonej za plecami słuchaczy. Będziesz miał przed sobą w skrócie to, co chcesz powiedzieć i nie będziesz musiał korzystać z notatek.

5. W większej sali posadź w pierwszym rzędzie kolegę-suflera z kartami formatu A3 lub A4. Na kartach będą zapisane poszczególne punkty prezentacji.

6. Jeżeli nie wyobrażasz sobie wystąpienia bez notatek, przygotuj je na małych kartkach formatu 10 x 7 cm. Będą niewidoczne w Twojej dłoni i nie będziesz nimi szeleścić w czasie przekładania.

7. Przyjdź do sali wcześniej, aby rozwiesić wszystkie potrzebne materiały wizualne i ustawić rekwizyty, które planujesz wykorzystać w prezentacji.

8. Możesz skorzystać z komputera do wyświetlenia slajdów i fragmentu tekstu za plecami słuchaczy. Tak samo pomaga w telewizji teleprompter.

9. Korzystając z jakichkolwiek technologii *pomocniczych* nigdy nie umieszczaj całego tekstu. Umieść tam tylko najważniejsze punkty. Twoje wystąpienie będzie bardziej swobodne i naturalne.

Konkluzja

Cokolwiek się wydarzy, nie trać głowy. Twoi słuchacze nigdy nie wiedzą dokładnie, co chcesz powiedzieć. Jeśli ubierzesz to, co chciałeś powiedzieć w trochę inne słowa, nie będą z tego powodu ani mądrzejsi ani gorzej poinformowani. A Ty nie zrobisz wcale gorszego wrażenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *