sobota, 8 października 2011

25 grzechów znakomitych mówców – część 1/2

Myli się ten kto uważa, że znakomity mówca zawsze wygłasza równie znakomite przemówienia.

Oto 25 sytuacji kiedy nawet genialny mówca nie zrobi pozytywnego wrażenia na publiczności.

1. Wrodzony talent. Wielu utalentowanych prelegentów nie chce doskonalić wrodzonych umiejętności. Jeśli nie przygotujesz się należycie do wystąpienia, słuchacze zwykle to zauważą.

2. Lekceważenie doświadczeń publiczności. Przekonywanie słuchaczy, że wszystkie ich wcześniejsze doświadczenia się nie liczą, automatycznie prowadzi do odrzucenia tego, co chcesz powiedzieć. "Nieważne co przeżyliście...", "Nieważne jak to robiliście do tej pory...", "Nieważne jaki macie stosunek do..." Tzw. mówcy "motywacyjni" popełniają ten grzech najczęściej.

3. Naśladowanie innych mówców. Nie uwierzysz ilu moich klientów przyznaje, że chcieliby mówić jak... (wpisz nazwisko znanego mówcy). Kiedy chcesz kopiować inną osobę, nigdy nie będziesz sobą. Jeśli nie jesteś sobą, nie możesz być wiarygodny. Bez wiarygodności nie ma co marzyć o skutecznym przekazie.

4. Niewłaściwy poziom energii. Sala z 10 słuchaczami wymaga innego poziomu energii niż pomieszczenie dla 100 osób. Widziałem mówców miotających się między ścianami małej sali i skurczonych jak zwiędły goździk w ogromnej hali. Najlepsze wystąpienie nie wypali bez zastrzyku odpowiedniej energii.

5. Deprecjonowanie swej wartości. Autoironia i śmianie się z siebie to jedno, ale stałe przepraszanie za błędy (których nikt nie zauważył) i zanudzanie publiczności to drugie. Nigdy nie mogę zrozumieć dlaczego dobrzy mówcy zaczynają przepraszać w czasie dobrej prezentacji.

6. Rodzinne opowieści. Jedna lub dwie historie z prywatnego życia – jeśli pasują do treści prezentacji – nikogo nie znużą, ale wystąpienie wypełnione rodzinnymi opowieściami wygląda jak zaskakujące zaproszenie na przymusowy seans kina domowego.

7. Nic godnego odnotowania. Niektóre prezentacje zrobiłyby lepsze wrażenie jako notatki służbowe – te można przynajmniej czytać kilka razy. W każdym wystąpieniu musi znaleźć się coś, co ludzie z łatwością zapamiętają i zechcą powtarzać.

8. Powtarzanie tego samego wystąpienia przed każdą publicznością. Nawet najbardziej wartościowe wystąpienie przedstawione niewłaściwej grupie odbiorców będzie w najlepszym razie tylko... niewłaściwym wystąpieniem.

9. Banalizacja tematu. Niektóre najbardziej zabawne i "motywacyjne" wystąpienia składają się z bardzo powierzchownych i ulotnych idei. Problem polega na tym, że te pomysły rzadko są głębiej badane i testowane w praktyce.

10. Brak informacji zwrotnej. Każdy prelegent powinien wysłuchać rzeczowej i przyjaznej krytyki po swoim wystąpieniu. Ci, którzy rezygnują z oceny, nie wiedzą co poprawić następnym razem.

W drugiej części jeszcze 15 grzechów znakomitych mówców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *