czwartek, 29 września 2011

Niewidoczne wpadki w prezentacji

Skórka od banana? To nie musi być koniec prezentacji.

Wszyscy prelegenci – wyśmienici, przeciętni i słabi – robią błędy. Każdemu zdarzyło się przekręcić słowo. Komu nie poplątała się składnia? Kto nie popełnił błędu gramatycznego?

Oczywiście, przeciętni i słabi mówcy tracą panowanie nad sobą po wpadce – ich znakomici koledzy szybciej odzyskują przytomność :-)

Dlaczego jeden prelegent zyskuje sławę i uznanie za elokwencję i opanowanie, a drugiego otacza aura miernoty i amatorstwa, skoro obydwaj popełniają podobne błędy?

Różnica nie w pomyłkach, ale w tym jak na nie reagują.

Przeciętny prelegent potyka się o pojedyncze słowa, zacina, wije – cały ten horror widać na jego twarzy. Znakomitego mówcy nie deprymuje drobne potknięcie – kontynuuje wystąpienie z uśmiechem i niezmąconą pewnością siebie.

Prawda jest taka, że publiczność nie dostrzeże pomyłki u żadnego z dwóch prelegentów. Ale słuchacze zauważą reakcję pierwszego. Grymas na twarzy, przestraszone oczy, zakłopotanie – tego nie można przegapić. Teraz już wszyscy wiedzą, że coś się nie udało. Słuchacze próbują odgadnąć co się stało lub odczuwają współczucie dla mówcy – obydwie reakcje niezbyt zachęcające.

Jest kolosalna różnica pomiędzy usłyszeniem słów mówionych i odczytanych z kartki – każdy dobry prelegent wie o czym mówię. Jeżeli w pisaniu źle użyjesz jakiegoś słowa, zmienisz szyk zdania lub złamiesz reguły gramatyki, 95% czytelników z miejsca dostrzeże pomyłkę – i negatywnie oceni. Kiedy jednak identyczne błędy zrobisz w czasie mówienia, 95% słuchaczy nie usłyszy pomyłki.

Konkluzja

Nikt nie ma licencji na bylejakość lub pomyłki. Jednakże mówcy powinni rozumieć jak ludzie przetwarzają informacje pisane i mówione.

W większości przypadków jeśli nie przekażesz publiczności w jakiś sposób – bardziej lub mniej świadomy – informacji o wpadce, nikt niczego nie zauważy.

Skórka od banana nie musi zakończyć prezentacji przed czasem jeśli w porę ją zobaczysz lub błyskawicznie odzyskasz równowagę. W drugim przypadku możesz nawet liczyć na brawa :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *