Skórka od banana? To nie musi być koniec prezentacji.
Wszyscy prelegenci – wyśmienici, przeciętni i słabi – robią błędy. Każdemu zdarzyło się przekręcić słowo. Komu nie poplątała się składnia? Kto nie popełnił błędu gramatycznego?
Oczywiście, przeciętni i słabi mówcy tracą panowanie nad sobą po wpadce – ich znakomici koledzy szybciej odzyskują przytomność :-)
Dlaczego jeden prelegent zyskuje sławę i uznanie za elokwencję i opanowanie, a drugiego otacza aura miernoty i amatorstwa, skoro obydwaj popełniają podobne błędy?
Różnica nie w pomyłkach, ale w tym jak na nie reagują.
Przeciętny prelegent potyka się o pojedyncze słowa, zacina, wije – cały ten horror widać na jego twarzy. Znakomitego mówcy nie deprymuje drobne potknięcie – kontynuuje wystąpienie z uśmiechem i niezmąconą pewnością siebie.
Prawda jest taka, że publiczność nie dostrzeże pomyłki u żadnego z dwóch prelegentów. Ale słuchacze zauważą reakcję pierwszego. Grymas na twarzy, przestraszone oczy, zakłopotanie – tego nie można przegapić. Teraz już wszyscy wiedzą, że coś się nie udało. Słuchacze próbują odgadnąć co się stało lub odczuwają współczucie dla mówcy – obydwie reakcje niezbyt zachęcające.
Jest kolosalna różnica pomiędzy usłyszeniem słów mówionych i odczytanych z kartki – każdy dobry prelegent wie o czym mówię. Jeżeli w pisaniu źle użyjesz jakiegoś słowa, zmienisz szyk zdania lub złamiesz reguły gramatyki, 95% czytelników z miejsca dostrzeże pomyłkę – i negatywnie oceni. Kiedy jednak identyczne błędy zrobisz w czasie mówienia, 95% słuchaczy nie usłyszy pomyłki.
Konkluzja
Nikt nie ma licencji na bylejakość lub pomyłki. Jednakże mówcy powinni rozumieć jak ludzie przetwarzają informacje pisane i mówione.
W większości przypadków jeśli nie przekażesz publiczności w jakiś sposób – bardziej lub mniej świadomy – informacji o wpadce, nikt niczego nie zauważy.
Skórka od banana nie musi zakończyć prezentacji przed czasem jeśli w porę ją zobaczysz lub błyskawicznie odzyskasz równowagę. W drugim przypadku możesz nawet liczyć na brawa :-)
Szkolenia z prezentacji i wystąpień publicznych. Bo to, co mówisz może zmienić świat. Tel. 77 441 40 14.
Blog o skutecznych prezentacjach i wystąpieniach publicznych
Strona główna » prezentacja » Niewidoczne wpadki w prezentacji
czwartek, 29 września 2011
Niewidoczne wpadki w prezentacji
Autor:
Bogusław Feliszek
o
08:00
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Kategorie:
błąd,
prelegent,
prezentacja
Ekspert zarządzania komunikacją kryzysową, konsultant public relations, trener medialny. Autor ponad 1,700 artykułów o PR, zarządzaniu ryzykiem i kryzysem, strategicznej komunikacji kryzysowej, komunikacji online, relacjach z mediami, wystąpieniach publicznych i pisaniu informacji prasowych. W poprzednim życiu poławiacz pereł. Nie lubi miejsca w samolocie daleko od wyjścia. Ulubiona książka: właśnie ją czyta :-)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz