niedziela, 30 października 2011

Kiedy odrzucić ofertę wystąpienia publicznego

Byłoby wspaniale gdybyśmy mogli przyjmować wszystkie zaproszenia do wystąpień publicznych, ale mówca musi wiedzieć kiedy grzecznie zrezygnować z takiej okazji.

Nikt nie chce robić tego zbyt często – nowe wyzwania pozwalają przecież rozwijać skrzydła. To oczywiste. Ale są okoliczności kiedy – znając swoje możliwości – trzeba po prostu powiedzieć nie.

Oto 5 sytuacji kiedy wystąpienie może być dla Ciebie zbyt ryzykowne. (Wiem, że kiedy zapraszającym będzie Twój przełożony, nie będziesz mógł odmówić!)

1. Kiedy prezentacja ma dotyczyć bardzo technicznego tematu, o którym nic nie wiesz

Każdy jest w stanie przygotować wspaniałe wystąpienie na tzw. "miękki" temat, ale potrzeba wyjątkowej wiedzy i doświadczenia do prezentacji na bardzo techniczny temat.

Na przykład, jeżeli nie znasz terminologii medycznej i masz mówić do lekarzy o nowym leku lub procedurze medycznej, lepiej kiedy zrezygnujesz z zaproszenia.

2. Kiedy publiczność wie więcej od Ciebie

Nawet kiedy LUBISZ rozmawiać na pewien temat, byłoby nierozsądne decydować się na prezentację przed osobami, dla których jest żółtodziobem.

Mówiąc ogólnie, większość słuchaczy wychodzi z założenia, że wie mniej od prelegenta – tym większe zatem rozczarowanie kiedy w czasie prezentacji dostrzegą ignorancję mówcy. Odrzuć delikatnie zaproszenie jeśli nie potrafisz choćby zbliżyć się poziomem wiedzy do słuchaczy.

3. Kiedy jesteś chory

Nikt nie chce słuchać osoby, która kaszle, ma kłopoty z oddychaniem i co kilka minut musi wydmuchać nos.

Nie mówię o rezygnacji z prezentacji z powodu błahego przeziębienia, ale grypa czy poważniejsze niedomaganie zdecydowanie wyklucza Cię z grona osób zdolnych do publicznego wystąpienia. Może jest możliwość prezentacji w innym terminie?

4. Kiedy masz za dużo pracy

Jesteś osobą, która notorycznie bierze za dużo na swoje barki? Jeśli masz pełny kalendarz wystąpień, po co upychać na siłę jeszcze jedno?

Lepiej zrezygnować z jednego wystąpienia, do którego nie masz czasu odpowiednio się przygotować niż wygłosić o jedno za dużo. Nie przyjmuj nowego zlecenia jeżeli nie możesz niczego usunąć z uzgodnionego terminarza.

5. Kiedy nie masz fachowego doświadczenia

Nie masz doświadczenia w wystąpieniach? Ostrożnie dobierz rodzaj prezentacji na swój publiczny debiut.

Na przykład, jeżeli poproszono Cię o całodzienną prezentację, a najdłuższe przemówienie jakie wygłosiłeś w życiu to 5-minutowy toast na urodzinach siostrzeńca, lepiej kiedy grzecznie odmówisz.

Wiem, że trudno jest odrzucać atrakcyjne propozycje, szczególnie od przyjaciół, kolegów i osób, które podziwiasz i darzysz szacunkiem, ale każdy powinien znać i respektować granice swoich możliwości.

UWAGA: Nie wykorzystuj swoich "ograniczeń" jako wymówek do odrzucenia WSZYSTKICH ofert! Powyższe sugestie kierowane są do osób, które przygotowują się do wejścia w świat wystąpień publicznych, a nie tych, które przed nimi uciekają.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *