poniedziałek, 10 października 2011

25 grzechów znakomitych mówców – część 2/2

Dlaczego inteligentni i doświadczeni mówcy popełniają kardynalne błędy w prezentacjach i wystąpieniach publicznych?

Najczęściej dzieje się tak kiedy zapominają, że występy publiczne wymagają regularnego ćwiczenia i obiektywnej krytyki. Od 20 minutowej prezentacji może zależeć cała Twoja zawodowa kariera!

W pierwszej części przedstawiłem 10 największych grzechów znakomitych mówców - dziś kolej na 15 następnych występków.

1. Brak logicznego związku. Publiczność być może zrozumiała co powiedziałeś, ale nie wie dlaczego to zrobiłeś. Wszystkie fakty i argumenty muszą być logicznie powiązane – jeden powinien wynikać z drugiego.

2. Odczytanie przemówienia bez przygotowania. Bywa, że nie ma innej opcji – trzeba odczytać treść wystąpienia z kartki. Ale NIGDY nie ma usprawiedliwienia dla odczytania przemówienia bez przećwiczenia całego tekstu.

3. Brak celu. Niektórzy utalentowi prelegenci przygotowują wystąpienia, żeby wypełnić wolny czas na konferencji. Ludzie wychodzą na koniec z sali zastanawiając się dlaczego tam siedzieli przez 25 minut.

4. Chęć imponowania. Kiedy celem mówcy jest przede wszystkim zrobienie wrażenia na publiczności, a nie wzbogacenie wiedzy i/lub nauczenie czegoś, wystąpienie staje się płytkie i nudne.

5. Źle dobrane przykłady. Ogólne przykłady pokazują słuchaczom, że albo nie wiesz nic o ich pracy, problemach i wyzwaniach albo byłeś zbyt leniwy, żeby przygotować bardziej konkretne przykłady.

6. Koncentracja na sobie. Niektórzy, nawet bardzo dobrzy mówcy, wykorzystują wystąpienie publiczne do popisania się elokwencją i wiedzą – zapominają, że to publiczność jest najważniejsza, nie oni.

7. Jednostronność. Perswazyjni mówcy zwykle przedstawiają argumenty popierające tylko jedną tezę bez pokazania i wyjaśnienia innego – czasem przeciwnego – punktu widzenia.

8. Chaotyczna organizacja treści. Z trudnością słucha się prelegenta, który waha się, bez uzasadnienia skacze z jednego tematu na drugi, rozpoczyna nowy wątek nie kończąc pierwszego.

9. Złe dopasowanie materiału do wiedzy publiczności. Kiedy używasz trudnych akronimów lub mówisz o czymś co ludzie doskonale wiedzą, zniechęcasz publiczność do uważnego słuchania.

10. Za dużo informacji. Publiczność nie jest w stanie przyswoić za dużo wiadomości. Podawanie nadmiaru informacji zniechęca do słuchania. Jadłeś kiedyś trzy obiady z rzędu?

11. Zbyt wiele historii i anegdot. Dobrzy mówcy są znakomitymi narratorami. Niestety, czasem ich wystąpienia są mechaniczną sekwencją samych opowieści i dykteryjek.

12. Krytyka innych. Biję się w piersi – też mi to się zdarzało. Nie jest dobrze wykorzystywać prezentację do krytyki innych osób lub organizacji.

13. Za dużo fajerwerków. Przesadna artykulacja, zbyt szerokie gesty, sztuczna modulacja głosu nie zastąpią ciekawej treści.

14. Nadmiar szczegółów. Rozbudowane opisy pogrążają najlepszych prelegentów i usypiają najbardziej ambitnych słuchaczy.

15. Jeden z tych dni... Wszystkim to się zdarza – właśnie ten dzień. Jeżeli przydarzy Ci się złe wystąpienie, wyciągnij wnioski i nie powtarzaj podobnych błędów następnym razem.

Jakie błędy znakomitych mówców proponujesz dodać do naszej listy? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *