Ile prezentacji obejrzałeś w życiu? 100? 150? 200?
Ile zapamiętałeś? Więcej niż 5?
W tej grupie będą też te, które zapamiętałeś mimo że wolałbyś o nich zapomnieć. To były te najgorsze. Te wyjątkowo nudne. Te, na których prelegent robił z siebie głupca.
Prezentacje i zawody
Kiedy wybieram pilotem kolejne kanały w cyfrowej telewizji kablowej zastanawiam się dlaczego wśród tysiąca programów nie ma ani jednego o prezentacjach i wystąpieniach publicznych. Są programy o wychowaniu dzieci, gotowaniu, podróżach, majsterkowaniu, szyciu, odchudzaniu się, jodze, biwakowaniu, uprawianiu ogrodu, itp. Ale w telewizyjnej ofercie nie znalazłem ani jednego programu o prezentacjach.
Dlaczego?
Stosunkowo niewiele osób w Polsce utrzymuje się z pracy w ogrodzie, majsterkowania lub uczenia asan. Natomiast ogromna liczba żyje z tego, że potrafi dobrze mówić.
Oto zawody, w których od umiejętności prezentacji i posługiwania się słowem mówionym zależy wysokość zarobków i rozwój kariery: sprzedawcy, nauczyciele, politycy, szefowie firm, trenerzy, pracownicy obsługi klienta, recepcjoniści, prawnicy, wykładowcy akademiccy, aktorzy, inżynierowie, taksówkarze, barmani w nocnych klubach.
Dodajmy jeszcze inne grupy wpływowych ludzi, którzy mówieniem zarabiają na życie: sędziowie, adwokaci, lobbyści, pisarze, księża.
Prezentacje i gospodarka
Według mojej oceny, efektywność co czwartego pracownika w istotnym stopniu zależy od kompetencji komunikacyjnych.
Światowy produkt brutto wynosi około 40 bilionów dolarów amerykańskich – a to oznacza, że rynek wartości około 10 bilionów zależy m.in. od tego jak ludzie w nim zatrudnieni radzą sobie z prezentacjami i wystąpieniami publicznymi.
Liczby odnoszące się do polskiej gospodarki wynoszą odpowiednio 1,344/336 mld złotych (GUS-2009). Grubo ponad 300 mld złotych w Polsce zależy od tego jak ludzie mówią w pracy!
Dlatego właśnie uczniowie powinni uczyć się w szkole sztuki prezentacji i wystąpień publicznych. I z tego samego powodu każdy dorosły powinien codziennie coś zrobić, żeby poprawić swoje umiejętności komunikacji.
Jakie jest Twoje zdanie? Napisz o tym w komentarzu.
Szkolenia z prezentacji i wystąpień publicznych. Bo to, co mówisz może zmienić świat. Tel. 77 441 40 14.
Blog o skutecznych prezentacjach i wystąpieniach publicznych
Strona główna » wystąpienia publiczne » Jak ważna jest umiejętność prezentacji?
poniedziałek, 1 sierpnia 2011
Jak ważna jest umiejętność prezentacji?
Autor:
Bogusław Feliszek
o
08:00
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Kategorie:
prelegent,
prezentacje,
wystąpienia publiczne
Ekspert zarządzania komunikacją kryzysową, konsultant public relations, trener medialny. Autor ponad 1,700 artykułów o PR, zarządzaniu ryzykiem i kryzysem, strategicznej komunikacji kryzysowej, komunikacji online, relacjach z mediami, wystąpieniach publicznych i pisaniu informacji prasowych. W poprzednim życiu poławiacz pereł. Nie lubi miejsca w samolocie daleko od wyjścia. Ulubiona książka: właśnie ją czyta :-)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz