poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Jak ważna jest umiejętność prezentacji?

Ile prezentacji obejrzałeś w życiu? 100? 150? 200?

Ile zapamiętałeś? Więcej niż 5?

W tej grupie będą też te, które zapamiętałeś mimo że wolałbyś o nich zapomnieć. To były te najgorsze. Te wyjątkowo nudne. Te, na których prelegent robił z siebie głupca.

Prezentacje i zawody

Kiedy wybieram pilotem kolejne kanały w cyfrowej telewizji kablowej zastanawiam się dlaczego wśród tysiąca programów nie ma ani jednego o prezentacjach i wystąpieniach publicznych. Są programy o wychowaniu dzieci, gotowaniu, podróżach, majsterkowaniu, szyciu, odchudzaniu się, jodze, biwakowaniu, uprawianiu ogrodu, itp. Ale w telewizyjnej ofercie nie znalazłem ani jednego programu o prezentacjach.

Dlaczego?

Stosunkowo niewiele osób w Polsce utrzymuje się z pracy w ogrodzie, majsterkowania lub uczenia asan. Natomiast ogromna liczba żyje z tego, że potrafi dobrze mówić.

Oto zawody, w których od umiejętności prezentacji i posługiwania się słowem mówionym zależy wysokość zarobków i rozwój kariery: sprzedawcy, nauczyciele, politycy, szefowie firm, trenerzy, pracownicy obsługi klienta, recepcjoniści, prawnicy, wykładowcy akademiccy, aktorzy, inżynierowie, taksówkarze, barmani w nocnych klubach.

Dodajmy jeszcze inne grupy wpływowych ludzi, którzy mówieniem zarabiają na życie: sędziowie, adwokaci, lobbyści, pisarze, księża.

Prezentacje i gospodarka

Według mojej oceny, efektywność co czwartego pracownika w istotnym stopniu zależy od kompetencji komunikacyjnych.

Światowy produkt brutto wynosi około 40 bilionów dolarów amerykańskich – a to oznacza, że rynek wartości około 10 bilionów zależy m.in. od tego jak ludzie w nim zatrudnieni radzą sobie z prezentacjami i wystąpieniami publicznymi.

Liczby odnoszące się do polskiej gospodarki wynoszą odpowiednio 1,344/336 mld złotych (GUS-2009). Grubo ponad 300 mld złotych w Polsce zależy od tego jak ludzie mówią w pracy!

Dlatego właśnie uczniowie powinni uczyć się w szkole sztuki prezentacji i wystąpień publicznych. I z tego samego powodu każdy dorosły powinien codziennie coś zrobić, żeby poprawić swoje umiejętności komunikacji.

Jakie jest Twoje zdanie? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *