poniedziałek, 5 października 2015

Są pytania? Proszę bardzo...

Pytania. Nie ma udanej prezentacji bez ciekawych pytań na koniec. Nie ma rewelacyjnej prezentacji bez mądrych odpowiedzi na ciekawe pytania.

Oto w formacie pytań i odpowiedzi 10 praktycznych wskazówek jak poradzić sobie z tym punktem wystąpienia.

1. Dlaczego pytania i odpowiedzi są ważnym elementem prezentacji?

Pytania zwiększają interaktywność wystąpienia. Dzięki pytaniom możesz lepiej dopasować treść prezentacji do potrzeb i zainteresowań publiczności. Każde pytanie możesz także wykorzystać do wzmocnienia swoich argumentów i głównego przesłania.

2. Jak przygotować się do sesji pytań i odpowiedzi?

Zacznij od zrobienia listy pytań jakie prawdopodobnie zada publiczność. Ale to nie wszystko. Dzięki dobrej analizie potrzeb publiczności możesz również przewidzieć pytania niezwiązane bezpośrednio z tematem wystąpienia. Dlatego na Twojej liście powinny znaleźć się wszystkie możliwe pytania, w tym te najtrudniejsze. Następnie napisz odpowiedzi i przećwicz je na głos przed kamerą.

3. Jak odpowiadać na pytania?

Po pierwsze, wysłuchaj pytania do końca. O co chodzi? Czy jest jakieś podwójne dno lub ukryty motyw? Najtrudniejsze pytania zadają osoby, które się z Tobą zgadzają, ale potrzebują bardziej precyzyjnej odpowiedzi lub dodatkowych informacji.

Przed odpowiedzią upewnij się czy dobrze zrozumiałeś pytanie. Jeśli masz wątpliwości, poproś o wyjaśnienie.

Jeśli nie znasz odpowiedzi, nie zgaduj. Powiedz, że odpowiesz później i przejdź do następnego pytania.

4. Na jakie osoby i pytania trzeba najbardziej uważać?

Jeśli na to pozwolisz, niektóre osoby spróbują zdominować sesję pytań i odpowiedzi. Są też tacy, którzy zamiast zadać pytanie wygłaszają krótką przemowę. Niektórzy pod płaszczykiem pytania przemycają własne tezy. Ci, którzy nie słuchali uważnie pytają o rzeczy, o których już mówiłeś. Zdarzają się pytania odbiegające od tematu wystąpienia. Nie można także wykluczyć pytań napastliwych.

5. Jak kontrolować takie sytuacje?

Zadaniem prelegenta nie jest dopieszczanie cudzego ego. Jeśli ktoś próbuje zdominować sesję pytań i odpowiedzi, odpowiedz na jego pierwsze pytanie i przejdź do następnej osoby. Możesz do niego wrócić po odpowiedziach na pytania pozostałych słuchaczy. Dobrze jest pilnować zasady, że w jednej rundzie każdy zadaje tylko jedno pytanie.

Jeśli w pytaniu widać, że ktoś przeoczył coś z tego, co powiedziałeś w prezentacji, krótko to powtórz. Być może inni też tego nie zauważyli. Ważne, żeby pytający nie poczuł się zawstydzony tym, że czegoś nie zauważył lub nie zrozumiał za pierwszym razem.

W przypadku pytania nie na temat, sam oceń co zrobić. Jeśli jest Ci na rękę, krótko odpowiedz. Jeżeli jest inaczej, grzecznie powiedz, że nie chcesz zmieniać tematu dyskusji.

Szybko koryguj pytania, które nawiązują do tezy, której nie przedstawiłeś. Unikaj pułapki pytań zamkniętych (tak lub nie?) jeśli uważasz, że odpowiedź wymaga szerszego kontekstu.

6. Co z nieprzyjemnymi pytaniami?

Nie każde trudne pytanie jest pytaniem nieprzyjemnym czy wrogim. Te najbardziej agresywne łatwo zauważyć. Zwykle podważają to, co powiedziałeś lub przybierają formę ataku osobistego.

7. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi pytaniami?

Najlepiej im zapobiegać. Zastanów się co w Twojej prezentacji może wywołać negatywne emocje lub konflikt. Z analizy publiczności może na przykład wynikać, że słuchacze mają zdecydowane poglądy na temat, który widzisz inaczej (przyjmować uchodźców czy nie?).

Nie atakuj pytającego, nie krytykuj i nie ośmieszaj. Skup się na sednie. Poszukaj w odpowiedzi wspólnego punktu. Trzymaj się faktów i tego, czego jesteś pewny.

8. A jeśli nie ma żadnych pytań?

Zamień się z publicznością rolami. Wróć do jednego punktu z prezentacji, na przykład takiego, który może wywołać dyskusję. Zapytaj słuchaczy co myślą. Zgadzają się z Tobą we wszystkim? Jakie mają argumenty?

Niektórzy mogą mieć pytania, których nie chcą zadać publicznie. Stwórz okazję, żeby mogli je zadać w prywatnej rozmowie po prezentacji.

9. Jakie masz jeszcze praktyczne porady?

Pomyśl o takiej konstrukcji prezentacji, w której odpowiesz na przewidywane pytania publiczności. W ten sposób odniesiesz się do najbardziej oczywistych pytań w głównej części wystąpienia.

Odpowiadając na pytanie patrz w oczy temu, kto je zadał. Kiedy skończysz, przenieś wzrok na inną osobę. Jeśli podtrzymasz kontakt wzrokowy, pytający potraktuje to jako zachętę do zadania następnego pytania.

Po odpowiedzi na ostatnie pytanie wróć na chwilę do najważniejszych tez wystąpienia. Możesz też powtórzyć wezwanie do działania. Dzięki temu masz pewność, że zakończysz wystąpienie mocnym akcentem.

10. Jaka jest idealna odpowiedź?

Prosta. Rzeczowa. Zwięzła.

Konkluzja

Możesz przygotować i przedstawić genialną prezentację. Ale jeśli nie odpowiesz mądrze i przekonująco na pytania publiczności, zniszczysz w mgnieniu oka swoją reputację eksperta i dobre wrażenie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *