poniedziałek, 20 czerwca 2011

Prezentacje i wystąpienia publiczne – Sprawdź czy nie potrzebujesz szkolenia

Jeden z klientów napisał do mnie po lekturze artykułu o związku doskonalenia umiejętności prezentacji i wystąpień publicznych z sukcesem zawodowym i osobistym.

Oto fragment:

"Wszystko co piszesz to prawda, ale problem polega na tym, że zbyt wielu ludzi uważa siebie za ZNAKOMITYCH mówców i dlatego – ich zdaniem – nie potrzebują szkolenia. Jak przekonać ich, że zły styl, forma i treść wystąpień utrudnia karierę zawodową i kontakty w życiu prywatnym? Jak to zrobić?"

Jeżeli uważasz, że nie potrzebujesz szkolenia tylko dlatego, że masz na koncie setki prezentacji i wystąpień publicznych, zapoznaj się z krótkim testem, który pokaże jakim jesteś mówcą.

1. Poproś kolegę z pracy o krótką rozmowę kilka dni po prezentacji. Zapytaj co pamięta? Czy przypomina sobie najważniejsze przesłanie tego wystąpienia? Czy zrozumiał i zapamiętał je dokładnie? Czy wie czego od niego oczekujesz – co i kiedy ma zrobić?

2. Czy mógłbyś bez większego uszczerbku dla treści poprowadzić prezentację gdyby zepsuł się rzutnik slajdów?

3. Czy często otrzymujesz zaproszenia na prezentacje, bo ludzie lubią Twoje wystąpienia i z łatwością zapamiętują kluczowe przekazy?

4. Czy w czasie wystąpienia chowasz się za mównicą, czytasz z notatek i patrzysz nad głowami słuchaczy, bo boisz się spojrzeć im w oczy?

5. Czy umieszczasz na slajdach dużo tekstu, który odczytujesz w całości w czasie wystąpienia?

Jeżeli odpowiedziałeś przecząco na choćby jedno pytanie 1–3 lub twierdząco na pytanie 4–5, zdecydowanie potrzebujesz szkolenia w prezentacjach i wystąpieniach publicznych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *