środa, 11 maja 2011

7 rodzajów uśmiechu :-)

Większość ludzi lubi się śmiać i dobrze bawić, także w czasie wystąpień publicznych. Humor ubarwia prezentacje i zwiększa zainteresowanie słuchaczy.

Umiejętnie dawkowane żarty świadczą o dobrym smaku mówcy, ale nie powinny być nachalną reklamą jego inteligencji.

Nikt jeszcze nie skatalogował wszystkich kategorii humoru. Moja lista pokazuje 7 rodzajów humoru najczęściej wykorzystywanych w wystąpieniach publicznych i prezentacjach.

1. Zaskoczenie

Ten rodzaj humoru polega na zaskakującej zmianie kontekstu prezentowanej opowieści – poważna narracja nagle zmierza ku nieoczekiwanej poincie. Mark Twain skorzystał z tej techniki mówiąc: "Młodość to taka wspaniała rzecz; szkoda marnować ją dla dzieci."

2. Kalambury

W zabawie słowem chodzi o wywołanie na początek poważnego wrażenia tylko po to, żeby za chwilę ukazać to słowo w innym znaczeniu. To drugie znaczenie ukazuje słowa w zupełnie odmiennym świetle. Na przykład, "Czy można podrobić drób?"

3. Przesada/wyolbrzymienie

Technika wykorzystywana często przez karykaturzystów – drobny element ukazywany jest w nienaturalnie dużym wymiarze. Komar pręży bicepsy.

4. Niedopowiedzenie

To przeciwieństwo przesady – słowa mają pomniejszyć prawdziwe znaczenie wydarzenia lub problemu. II wojna światowa? Drobne przepychanki w przestawianiu granic.

5. Ironia

"Ironia życia leży w tym, że żyje się je do przodu, a rozumie do tyłu." – pisał Søren Kierkegaard. W ironii humor jest subtelnie ukryty między słowami. Niektórzy nawet uważają, że ironia to humor dla inteligentnych. Nie wiem, nie sprawdzałem :-)

6. Sarkazm

Sarkazm w odróżnieniu od ironii jest ostrą formą humoru i powinien być stosowany z dużym wyczuciem. Ludzie akceptują sarkazm pod warunkiem, że nie lubią osoby będącej przedmiotem ataku. W innym przypadku sarkastyczna uwaga obróci się przeciwko Tobie.

7. Satyra

W satyrze chodzi o sympatyczną krytykę – jasny i czytelny atak opakowany w miłe słowa. Will Rogers zapytał kiedyś na konwencji bankowców: "Często zastanawiam się gdzie spotykają się nasi depozytorzy."

Konkluzja

Humor śmieszy kiedy jest przekazany w przyjaznej formie. Najlepsze efekty osiągniesz opowiadając zabawne historie z kamienną twarzą (nigdy nie śmiej się pierwszy ze swego dowcipu).

Wszystkie żartobliwe opowieści muszą nawiązywać do głównego tematu wystąpienia i być naturalnie wplecione w strukturę narracji. Żarty powinny być opowiadane lekko, z gracją i wyczuciem – no i przede wszystkim nie możesz zapomnieć pointy :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *