sobota, 21 maja 2011

10 porad jak nie paść ofiarą najnowszej technologii

Garnitur wyprasowany. Buty wyczyszczone. Zęby umyte. Prezentacja przećwiczona. Wszystko pod kontrolą... Na pewno?

Sprawdziłeś jak włącza się komputer? Wiesz co zrobisz kiedy zgaśnie światło? A jeśli PowerPoint się zbiesi?

Oto 10 porad jak nie dać się zaskoczyć nowoczesnej technologii:

1. Przygotuj się na najgorsze i bądź optymistą :-)

2. W czasie próby zapoznaj się z obsługą i sprawdź działanie wszystkich urządzeń i przyrządów, które wykorzystasz w prezentacji: laptop, mikrofon, projektor, głośniki, wskaźnik laserowy, itp.

3. Przeprowadź próbę w tej samej lub podobnej sali, w której odbędzie się prezentacja. Na przykład, jeżeli to będzie wystąpienie dla 500 osób w sali teatralnej, poszukaj takiego pomieszczenia na próbę. Ćwiczenie na własnym laptopie w pokoju hotelowym nie daje przedsmaku prawdziwego doświadczenia i buduje fałszywą pewność siebie.

4. Nigdy nie ucz się obsługi urządzenia na oczach widowni. Każda klawiatura jest trochę inna, każdy pilot pracuje trochę inaczej. Trudno szybko nauczyć się obsługi urządzenia mając świadomość, że wszystko bacznie obserwuje kilkadziesiąt lub kilkaset osób.

5. Jeżeli zamierzasz wykorzystać w prezentacji mikrofon i nagrania, zarezerwuj dodatkową godzinę na próbę w sali gdzie odbędzie się prezentacja – gdyż jest tysiąc drobnych problemów, które mogą zepsuć wystąpienie.

6. Nie panikuj kiedy zepsuje się mikrofon lub zawiesi system w komputerze. Jeżeli w pobliżu jest dźwiękowiec, poproś o pomoc. Jeśli zawiesi się system, spokojnie i bez narzekania zrestartuj komputer.

7. Sprawdź wszystkie urządzenia albo tuż przed samym wystąpieniem (jeśli to możliwe) albo w czasie najdłuższej przerwy (śniadanie, obiad, kolacja) poprzedzającej Twoją prezentację.

8. Jeśli na próbie w czasie mówienia przez mikrofon pojawia się w sali zbyt duży pogłos, cofnij się kilka kroków. To z miejsca rozwiązuje większość problemów z dźwiękiem.

9. Przygotuj plan rezerwowy (plan B). Jeżeli PowerPoint się zbuntuje, wyłącz komputer i prowadź prezentację korzystając tylko z notatek.

10. Nigdy nie zapominaj, że w prezentacji najważniejsze są informacje, porady, pomysły i idee, które pomagają, inspirują i wzbogacają wiedzę słuchaczy – technologia powinna być niewidoczna i... nieszkodliwa.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *