czwartek, 14 lipca 2011

Im więcej prezentacji, tym krótsze przygotowanie

Jedną z prawidłowości, jaką zauważyłem u klientów moich szkoleń jest to, że im częściej zabierają publicznie głos, tym mniej czasu potrzebują na przygotowanie się do wystąpienia.

Jeżeli nie masz wielu okazji do prezentacji, każde wystąpienie publiczne jest ogromnym wyzwaniem. Najpierw musisz przemyśleć treść i formę wystąpienia – potem martwisz się o materiały wizualne, stresujesz przed wejściem na scenę i marzysz o jak najszybszym z niej zejściu. Dodajmy jeszcze kilka nieprzespanych nocy.

Okazjonalny mówca poświęca przygotowaniu wystąpienia dziesiątki godzin, z których lwia część to rozmyślania, wahania i odwlekanie decyzji.

Klienci, którzy często występują publicznie, stosują bardziej pragmatyczne podejście. Aktywnie szukają sposobności do wystąpienia, nawet jeśli towarzyszy temu minimalna korzyść. Nie przeszkadza im na przykład, że jest to "tylko" wręczenie nagród na osiedlowej wystawie psów.

Im więcej, tym krócej

Pozornie nie ma żadnego bezpośredniego powiązania pomiędzy przemówieniem na bankiecie po lokalnej wystawie psów i prezentacją na międzynarodowej konferencji biznesowej. Jeśli jednak przyjrzymy się temu bliżej, zobaczymy ważny związek. Uczucia towarzyszące jednemu swobodnemu występowi przed grupą ludzi i nabyte umiejętności przenoszą się na inne wystąpienia. Niestety, działa to także w drugą stronę: jedna nieudana prezentacja może zepsuć kolejną.

Każde wystąpienie publiczne (z wyjątkiem tych, na których zemdlejesz lub musisz uciekać przed gradem pomidorów) zwiększa poczucie pewności siebie. Z czasem ten komfort się akumuluje.

Im więcej pewności siebie i swobody w Twoich wystąpieniach, tym bardziej efektywnie możesz się do nich przygotować. Im więcej czasu poświęcisz na tym etapie na produktywne czynności, tym mniej będzie towarzyszyć Ci obaw, niepewności i zmartwień.

Konkluzja

Jeżeli chcesz skrócić czas przygotowań do następnego wystąpienia publicznego, zgłoś się do prezentacji w Izbie Gospodarczej, zadawaj pytania na sesjach rady miasta, wygłaszaj toasty na weselach, dopinguj zawodników na zawodach sportowych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *