sobota, 13 listopada 2010

Testowa prezentacja

Znam muzyka, który gra na weselach już ponad 20 lat. Średnio ma trzy imprezy w miesiącu. Łatwo obliczyć ile wesel już obsłużył. Ale jeśli sądzisz, że teraz gra lepiej niż przed laty, jesteś w dużym błędzie.

Jedyne pytanie, które chciałbym mu zadać brzmi: "Skoro teraz grasz tak okropnie, jak udało Ci się ujść z życiem po pierwszym weselu?"

Nie wszyscy rodzą się z talentem do muzyki, tańca lub publicznych wystąpień, ale to jeszcze nie znaczy, że każdy kto chce się tego nauczyć skazany jest na porażkę. Nie znaczy także, że więcej znaczy lepiej.

Obojętnie jaką czynność mamy na myśli (granie na weselach, strojenie choinki, występowanie przed kamerą), w każdym przypadku trudno ją doskonalić bez opanowania trzech umiejętności:

   1. obserwacja swego zachowania z dystansu,

   2. "odczytywanie" sytuacji,

   3. przyznanie się do błędu i podjęcie działania, aby go naprawić.

Mimo że wszystkie te punkty brzmią groźnie, służą jedynie skierowaniu Twej uwagi na działanie we właściwym kierunku.

Jeżeli jesteś głęboko przekonany, że nie potrzebujesz szkolenia w prezentacjach, ponieważ wygłosiłeś już ponad sto przemówień i dałeś jeszcze więcej prezentacji, zrób krótki test, który pokaże w jakim jesteś miejscu.

1. Dzień lub dwa po prezentacji zapytaj jej uczestnika co pamięta z Twego wystąpienia. Czy pamięta to na czym Ci najbardziej zależało? Czy zapamiętał kluczowe informacje? Czy wie jakiego działania od niego oczekiwałeś po prezentacji? Czy już do niego przystąpił?

2. Czy jesteś często zapraszany jako gość na konferencje, ponieważ ludzie lubią Twoje wystąpienia i zapamiętują to, na czym Ci najbardziej zależy?

3. Czy po napisaniu treści prezentacji (które zajęło Ci dokładnie tyle czasu ile planowałeś) masz wrażenie, że zebrany materiał jest logicznie ułożony?

4. Czy łatwo mógłbyś przeprowadzić prezentację, gdyby rzutnik slajdów odmówił posłuszeństwa?

5. Czy potrafisz krótko, treściwie i spokojnie odpowiadać na pytania z sali?

6. Czy cały tekst wystąpienia masz napisany na slajdach wyświetlanych podczas prezentacji?

7. Czy slajdy są nudne i sam masz wątpliwości co przedstawiają?

8. Czy w trakcie prezentacji unikasz interakcji z publicznością?

9. Czy w czasie wystąpienia chowasz się za mównicą, czytasz z notatek i nie patrzysz ludziom w oczy?

10. Czy jesteś nieporadny w kontaktach z niechętnie nastawioną publicznością?

Jeżeli odpowiedziałeś przecząco na co najmniej jedno z pierwszych pięciu pytań i twierdząco na co najmniej jedno z pięciu ostatnich, to znaczy, że potrzebujesz szkolenia.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem z prezentacji, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *