sobota, 20 listopada 2010

Plan B w prezentacji

Jak się zachować kiedy w czasie prezentacji dzieje się coś zaskakującego? Na przykład, ktoś z publiczności głośno komentuje drobne przejęzyczenie mówcy, nagle zgaśnie światło lub uczestnicy prezentacji muszą przenieść się do innego pomieszczenia.

Nawet najlepiej przygotowana prezentacja może chwilowo wymknąć się spod kontroli z powodu zewnętrznych okoliczności takich jak awaria sprzętu, zaskakująca zmiana miejsca wystąpienia czy... brawurowa interwencja strażaka odpowiedzialnego za bezpieczeństwo przeciwpożarowe :-)

Mogą też pojawić się inne przyczyny (nagła choroba, pomylenie numeru sali, pomyłka językowa, itp.)

Co robić kiedy nie wszystko idzie jak po maśle? Wtedy korzystaj z Planu B. Co to za plan? Wytłumaczę jak działa.

Kilka lat temu na konferencji w eleganckim hotelu w Zakopanem prowadziłem prezentację jak przygotować plan zarządzania sytuacją kryzysową. W trakcie wystąpienia na podium wszedł mężczyzna, bez słowa podszedł do drewnianej mównicy, podniósł ją i przesunął w drugą część sceny. Wszyscy patrzyli na niego z podziwem, bo mównica wyglądała na ciężką i solidną.

Kiedy zszedł ze sceny powiedziałem, "Chcesz jechać w góry, weź ze sobą mównicę". Sala parsknęła śmiechem. Później dowiedziałem się, że był to pracownik obsługi hotelu, który przesunął mównicę, gdyż blokowała dostęp do wyjścia awaryjnego z sali. Zrobił to na żądanie strażaka, który żądał dokonania tej zmiany nawet w środku prezentacji!

Kluczem do radzenia sobie w nieprzewidywalnych sytuacjach jest posiadanie Planu B. Na przykład, pamiętając, że każde urządzenie może zepsuć się w najmniej fortunnym momencie, zastanów się jak z tego wybrniesz. Pomoce audiowizualne mają uzupełniać treść prezentacji, ale nie mogą jej zastępować.

Jeżeli zepsuje się rzutnik cyfrowy, czy jesteś w stanie kontynuować prezentację korzystając z tablicy? Czy będziesz musiał zrezygnować z przedstawienia części materiału? Czy możesz pokazać ten materiał bez pomocy rzutnika? Jeśli nie, musisz przed rozpoczęciem wystąpienia więcej czasu poświęcić na sprawdzenie sprzętu i zarezerwowanie dodatkowego rzutnika.

A co z błędami językowymi, pomyłkami gramatycznymi czy przejęzyczeniami w czasie wystąpienia? Co zrobić kiedy nagle stracisz wątek? Zwykle pomaga powtórzenie ostatniego zdania, ale nie dokładnie słowo w słowo, tylko używając innych słów, bez zmiany głównej myśli. Możesz też rzucić okiem do notatek lub spojrzeć na wyświetlany slajd.

A błąd językowy? Potraktuj go jako prezent od losu, szczególnie kiedy pomyłka jest zabawna. Śmiej się razem z publicznością, popraw zdanie i kontynuuj prezentację.

Poczucie humoru to najlepszy Plan B. Nie daj się zbić z tropu, zachowaj pozytywne nastawienie i z uśmiechem dokończ prezentację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *