środa, 22 stycznia 2014

Trzy pomysły jak nawiązać lepszy kontakt z publicznością przed prezentacją

Większość prelegentów uważa, że prezentacja zaczyna się po wejściu na scenę i wypowiedzeniu pierwszego zdania.

Dyskusje o tym jak rozpocząć wystąpienie zaczynają się zwykle od tego, co powiedzieć na początku.

W rzeczywistości, prezentacja rozpoczyna się dużo wcześniej.

1. Zapowiedź

Na początku jest przedstawienie prelegenta przez gospodarza imprezy. Od tego, co powie zależy jak jesteś postrzegany i ułatwia – lub utrudnia – nawiązanie dobrego kontaktu z publicznością.

To od Ciebie zależy jakie informacje prześlesz organizatorom i w jaki sposób będziesz przedstawiony. Niestety, nie wszystkie zapowiedzi prelegentów są ciekawe i nie zawsze moderator staje na wysokości zadania.

Przygotuj krótką zapowiedź, w której publiczność dowie się co Cię wyróżnia i dlaczego jest to ważne. To nie ma być słodka laurka, ale ciekawy tekst, który zachęci do słuchania.

2. Nastawienie i emocje

Druga rzecz to "nastrój za kulisami". Mam na myśl nastawienie z jakim rozpoczynasz wystąpienie. O czym myślisz tuż przed wejściem na scenę? Jeżeli myślisz tylko o stresie, to właśnie to zdenerwowanie może utrudnić dobry początek.

Jakimi emocjami chciałbyś podzielić się z publicznością na samym początku? Jesteś podniecony? Wkurzony? Rozbawiony?

Publiczność powinna zobaczyć Twoje nastawienie i uczucia w postawie, mimice, gestykulacji i stylu chodzenia. Dzięki naturalnej mowie ciała uda Ci się nawiązać z ludźmi dobry kontakt od pierwszego słowa prezentacji.

3. Rozmowy przed prezentacją

I na koniec, nie lekceważ tego, co możesz osiągnąć dzięki konwersacjom z publicznością przed wystąpieniem. To czy jest to możliwe zależy od organizacji konferencji i Twoich osobistych preferencji.

Niektórzy prelegenci nie lubią takich kontaktów. Ostatnie chwile przed wystąpieniem wolą spędzić samotnie w poczekalni, szukając maksymalnej koncentracji.

Inni czerpią energię z rozmów w kuluarach i chętnie nawiązują nowe znajomości. Dzięki temu już na początku wystąpienia mają na sali osoby, z którymi zamienili kilka słów i które dobrze im życzą.

Znasz inne metody nawiązania lepszego kontaktu z publicznością przed prezentacją? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *