środa, 23 lutego 2011

Jak pracować nad głosem

Donośny, wyraźny, czysty głos jest ogromnym atutem w skutecznej komunikacji na zebraniu w firmie, w czasie wywiadu dla mediów i podczas rozmowy telefonicznej.

Mówienie musi być:

   1. wyraźne i czyste - żebyś był słyszany,

   2. logiczne i poprawne - żebyś był zrozumiany,

   3. estetyczne - żebyś był chętnie słuchany.

Oto 10 wskazówek jak pracować nad głosem:

1. Rozgrzewka. Twoja twarz poruszając 44 mięśniami może wyrazić 7,000 różnych min. Opracuj zestaw ćwiczeń rozgrzewających najważniejsze mięśnie. Szczególnie chodzi o mięśnie kierujące szczęką, ustami i językiem.

2. Ćwicz trudne wyrażenia. Drabina z powyłamywanymi szczeblami. W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Przeleciały trzy pstre przepiórzyce przez trzy pstre kamienice. Ćwicz wymowę tych zdań na zmianę - szybko i wolno, głośno i szeptem, z ołówkiem między zębami i bez :-)

3. Głos wychodzi z brzucha. Po rozgrzewce czas na ton i tembr. Dobrze ustawiony głos wychodzi z przepony. Ćwicz oddychanie. Na przykład, wypełnij brzuch powietrzem jak balon. Najważniejsze ćwiczenia polegają na doskonaleniu wytrzymałości oddechu.

4. Postawa. Jakość i siła głosu zależą w dużej mierze od postawy. Rozmasuj szyję, ramiona i żebra. Rozmieść ciężar ciała równomiernie na obydwu stopach. Zapamiętaj tę pozycję.

5. Uśmiechaj się. Im bardziej jesteś zrelaksowany, tym bardziej przekonująco mówisz. Większość ludzi lubi Ciebie i życzy sukcesu. Uśmiech poprawia samopoczucie. Lepiej kiedy adrenalina znajduje pozytywne ujście.

6. Bądź pozytywny. Przypomnij sobie ostatnią udaną prezentację. Pamiętasz jak się wtedy czułeś? Chcesz poczuć się tak raz jeszcze?

7. Mów od serca. Pokazuj uczucia i emocje. 80% tonu Twojego głosu pokazuje emocje. To pomaga nawiązać bliższy i głębszy kontakt ze słuchaczami.

8. Analizuj i oceniaj. Zawsze dokonuj oceny tego, co zrobiłeś i staraj się poprawiać błędy. Szukaj porad u osób, do których masz zaufanie.

9. Dbaj o głos. Zawsze i wszędzie dbaj o swoje struny głosowe.

10. Bądź sobą. Pracuj nad własnym stylem, doskonal go i ... bądź sobą.

Ile czasu poświęciłeś w tym tygodniu na pracę nad głosem? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *