środa, 2 lutego 2011

Plusy wystąpienia publicznego dla dużej grupy

Nie masz żadnych oporów przed prezentacjami dla 5, 10 lub 30 osób, ale za żadne skarby nie chciałbyś występować przed grupą 50, 100 lub 300 słuchaczy. Jak pokonać tę fobię?

Strach, obawa i niepewność to bardzo ludzkie uczucia. Ważne jak sobie z nimi radzimy i wykorzystujemy w pracy.

Jeżeli potrafisz prowadzić interesującą rozmowę z jedną osobą, masz wszystko czego potrzeba do występu przez tysiącem słuchaczy.

Wyobraź sobie prezentację dla 20 osób. Na koniec z dodatkowymi pytaniami zgłaszają się dwie osoby, czyli 10%. Tłumem tego nie nazwiesz, prawda?

Teraz ta sama prezentacja dla 300 osób. 10% to 30 słuchaczy, którzy chcą wiedzieć więcej. Proszą o wizytówkę. Pytają o szczegóły produktów i usług. Chcą się umówić na prezentację w ich firmie. Trudno się do Ciebie przecisnąć. Jak się czujesz? Gwiazda rocka?

Czy dużo się zmieniło? Niewiele. Prezentacja ta sama. Miałeś tylko szczęście lub odwagę wystąpić przed dużą widownią.

Punkty za odwagę

Obserwuję ciekawe zjawisko. Za prezentację dla 10 słuchaczy możesz otrzymać powiedzmy ocenę 5 punktów w skali 1-10. Natomiast za identyczną prezentację dla większego audytorium, na przykład 200 osób, średnia ocena wzrośnie do 8 punktów na tej samej skali.

Uważam, że ludzie dają mówcom dodatkowe punkty za "odwagę" wystąpienia przed dużą grupą. Doceniają zrobienie tego, czego sami się boją. Kiedy ten sam mówca pojawia się przed 10 osobami, słuchacze nie podnoszą automatycznie oceny, bo w ich mniemaniu nie wymaga to specjalnego męstwa czy poświęcenia – każdy by tak potrafił.

W małej sali mówca jest obserwowany bardzo dokładnie – widać każde zmarszczenie koszuli, plamę na spódnicy i brudny mankiet. W dużych pomieszczeniach jest większa przestrzeń i trudniej dostrzec fizyczne defekty. Odległość od mówcy tworzy aurę podobną do zjawiska jakiego doświadczają muzycy rockowi występujący przed ogromną widownią.

Dodatkowo, wytwarza się zjawisko silniejszej grupowej reakcji. Kiedy powiesz coś zabawnego przed grupą 10 słuchaczy i zaśmieje się tylko 2 słuchaczy, trudno mówić o entuzjazmie. Kiedy tym samym dowcipem uraczysz tysiączną widownię i 200 osób razem wybuchnie śmiechem, efekt będzie zwielokrotniony. Z tego samego powodu komicy nie odnoszą sukcesu w salach z wieloma wolnymi miejscami, ale wywołują salwy zaraźliwego grupowego śmiechu tam gdzie nie ma wolnych krzeseł.

4 punkty dla odwagi

O czym należy pamiętać występując przed dużą widownią? Jeżeli wiesz jak zajmująco i przekonująco mówić do małej grupy, weź pod uwagę cztery porady:

1. Występ przed większym audytorium nie jest trudniejszy.

2. Wystąpienia publiczne i prezentacje dla większych grup są łatwiejsze, gdyż otrzymujesz bonusowe punkty za "odwagę i męstwo".

3. Szukaj okazji do występów przed dużymi grupami, gdyż takie wystąpienia znakomicie wzmacniają Twoją reputację, a ryzyko porażki jest znikome (pod warunkiem, że umiesz zajmująco i przekonująco mówić do małej grupy słuchaczy).

4. Nie marnuj czasu – zgłoś się jako prelegent na regionalnym zjeździe, kongresie naukowym lub branżowym sympozjum!

Napisz w komentarzu jak poszło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *