niedziela, 10 lutego 2013

Jak przygotowuję się do prezentacji

Prelegent – jak surfer – powinien ćwiczyć na stojąco :-)

Przed ważnym wystąpieniem na konferencji naukowej zdenerwowany prelegent przyznał mi się, że przygotowanie bardziej go stresuje od samego występu. Kiedy zdziwiony zapytałem dlaczego usłyszałem: "Wszyscy powtarzają, że muszę się przygotowywać, ale nie wiem jak to robić."

To prawda, że trenerzy prezentacji i wystąpień publicznych namawiają do ćwiczeń – wystąpienie przed publicznością nie może być próbą generalną.

Przygotowanie do prezentacji lub wystąpienia publicznego to dość osobisty proces. Każdy musi metodą prób i błędów sprawdzić co ćwiczyć, jak często i w jakiej kolejności.

Oto jak wygląda mój proces przygotowania się do prezentacji:

1. Opracowanie koncepcji

Przygotowanie do występu zaczyna się od napisania tekstu wystąpienia. Napisz w punktach co chcesz powiedzieć. Zastanów się jaką najważniejszą rzecz dotyczącą każdego punktu publiczność powinna zapamiętać i jak logicznie połączyć wszystkie punkty.

2. Zapamiętanie

Prelegenci często pytają czy uczę się prezentacji na pamięć. Staram się ją zapamiętać, ale nie uczę się na pamięć. Wiem jakie historie chcę opowiedzieć, w jakiej kolejności, co chcę podkreślić, ale używam konwersacyjnego stylu – nie recytuję jak wiersza.

3. Czytanie na głos

Wielu prelegentów czyta na próbach tekst wystąpienia, ale nie robi tego na głos. Czytanie i mówienie to dwie różne czynności. Należy głośno przeczytać całe wystąpienie, żeby usłyszeć jak brzmi, poprawić niezgrabne przejścia między punktami i odnaleźć najsłabsze miejsca.

4. Ćwiczenie na stojąco

Przygotowuję się do prezentacji nas stojąco. Gdyby do hotelowego pokoju nagle wszedł pracownik obsługi, mógłby pomyśleć, że nie zachowuję się normalnie. Prawda jest taka, że ćwiczę także mimikę i gestykulację.

5. Ćwiczenie w ubraniu, które będę miał podczas prezentacji

To daje poczucie prawdziwego doświadczenia – ten sam garnitur, buty, koszula i krawat jak w czasie prezentacji. Jeśli koszula jest za ciasna, wiem, że nie mogę wykonywać zamaszystych ruchów czy podnosić wysoko rąk.

6. Pomiar czasu

Zaplanuj ile minut chcesz poświęcić na każdy slajd. W czasie próby sprawdzisz czy wystarczy czasu. Publiczność nie lubi kiedy prelegent przedłuża wystąpienie.

7. Sprawdzenie sali

Jeśli możesz wcześniej zobaczyć salę, w której odbędzie się prezentacja, zawsze z tego skorzystaj! Sprawdź też jak działa sprzęt, którego będziesz potrzebować.

8. Wizualizacja sukcesu

Kiedy ćwiczę w pokoju hotelowym lub samochodzie wyobrażam sobie, że jestem w prawdziwej sali z prawdziwą publicznością. Wyobrażam sobie, że wszystko dobrze się układa. Kiedy wychodzę na scenę czuję, że przedstawiłem tę prezentację z powodzeniem już wiele razy.

Tak wygląda mój proces przygotowania się do prezentacji lub wystąpienia publicznego. Inni prelegenci na pewno robią to trochę inaczej – każdy ma swoje drobne sekrety :-)

Jak przygotowujesz się do ważnego zebrania lub prezentacji? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *