Większość prelegentów uważa, że prezentacja zaczyna się po wejściu na scenę i wypowiedzeniu pierwszego zdania.
Dyskusje o tym jak rozpocząć wystąpienie zaczynają się zwykle od tego, co powiedzieć na początku.
W rzeczywistości, prezentacja rozpoczyna się dużo wcześniej.
1. Zapowiedź
Na początku jest przedstawienie prelegenta przez gospodarza imprezy. Od tego, co powie zależy jak jesteś postrzegany i ułatwia – lub utrudnia – nawiązanie dobrego kontaktu z publicznością.
To od Ciebie zależy jakie informacje prześlesz organizatorom i w jaki sposób będziesz przedstawiony. Niestety, nie wszystkie zapowiedzi prelegentów są ciekawe i nie zawsze moderator staje na wysokości zadania.
Przygotuj krótką zapowiedź, w której publiczność dowie się co Cię wyróżnia i dlaczego jest to ważne. To nie ma być słodka laurka, ale ciekawy tekst, który zachęci do słuchania.
2. Nastawienie i emocje
Druga rzecz to "nastrój za kulisami". Mam na myśl nastawienie z jakim rozpoczynasz wystąpienie. O czym myślisz tuż przed wejściem na scenę? Jeżeli myślisz tylko o stresie, to właśnie to zdenerwowanie może utrudnić dobry początek.
Jakimi emocjami chciałbyś podzielić się z publicznością na samym początku? Jesteś podniecony? Wkurzony? Rozbawiony?
Publiczność powinna zobaczyć Twoje nastawienie i uczucia w postawie, mimice, gestykulacji i stylu chodzenia. Dzięki naturalnej mowie ciała uda Ci się nawiązać z ludźmi dobry kontakt od pierwszego słowa prezentacji.
3. Rozmowy przed prezentacją
I na koniec, nie lekceważ tego, co możesz osiągnąć dzięki konwersacjom z publicznością przed wystąpieniem. To czy jest to możliwe zależy od organizacji konferencji i Twoich osobistych preferencji.
Niektórzy prelegenci nie lubią takich kontaktów. Ostatnie chwile przed wystąpieniem wolą spędzić samotnie w poczekalni, szukając maksymalnej koncentracji.
Inni czerpią energię z rozmów w kuluarach i chętnie nawiązują nowe znajomości. Dzięki temu już na początku wystąpienia mają na sali osoby, z którymi zamienili kilka słów i które dobrze im życzą.
Znasz inne metody nawiązania lepszego kontaktu z publicznością przed prezentacją? Napisz o tym w komentarzu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz