czwartek, 17 kwietnia 2014

6 porad jak unikać czytania ze slajdów

Powiedzmy, że nie masz kontroli nad tym, co pokażą slajdy. Prezentację przygotował dział marketingu, na slajdach jest dużo tekstu, tabelek, wykresów i wypunktowanych haseł.

To nie jest idealna sytuacja, ale i nie beznadziejna...

Oto sześć porad jak zainteresować publiczność i nie "zginąć" w potyczce ze slajdami:

1. Przygotuj własne notatki.

Nie wykorzystuj slajdów jako głównego tekstu wystąpienia. Napisz własne notatki na osobnych fiszkach na podstawie tego, co pokazują slajdy. Dzięki temu będziesz mógł przedstawić główne tezy wystąpienia własnymi (prostszymi?) słowami – bez ciągłego spoglądania na slajdy.

2. Zachęcaj publiczność do rozmowy i zadawania pytań.

Ludzi nudzi format wykładu – wolą rozmowę. Zadawaj pytania i zachęcaj do wymiany opinii, dzięki którym przygotujesz grupę do omówienia punktów z kolejnych slajdów. Przy odrobinie szczęście może się zdarzyć, że publiczność sama powie coś, co za chwilę zobaczy na slajdzie.

3. Pytaj – nie opowiadaj.

Przed wyświetleniem slajdu, na którym są na przykład porady jak rozwiązać konkretny problem, zapytaj o zdanie publiczność. Na przykład "Jak unikać czytania ze slajdów?". Zapisz propozycje z sali na flipcharcie i po wyświetleniu slajdu porównaj obydwa zestawienia. Dzięki temu prostemu zabiegowi zamieniasz monolog w konwersację z publicznością.

4. Wybierz z gotowego tekstu najciekawsze tezy.

Kiedy przechodzisz do slajdu z wieloma punktami (na przykład z listą korzyści) omów tylko trzy najciekawsze, najważniejsze lub najbardziej wartościowe.

5. Opowiadaj własne historie.

Poszukaj historii, studiów przypadku, przykładów i analogii, które zwiększą atrakcyjność przekazu dla publiczności i uczynią go bardziej wiarygodnym i przekonującym.

6. Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Oczywiście najcenniejszą poradę zostawiłem na koniec. NAJLEPSZYM sposobem unikania odczytywania gotowego tekstu ze slajdów – cudzych lub własnych – jest dokładne poznanie tematu, o którym będziesz mówił i przećwiczenie całego wystąpienia.

Konkluzja

Potraktuj otrzymaną prezentację jak surowy materiał, który dzięki Twoim zmianom, interakcji z publicznością i dynamice wypowiedzi sprawi, że ludzie będą Cię słuchać z zaciekawieniem i być może nawet nie zauważą nudnych i mało czytelnych slajdów :-)

Co robisz, żeby unikać czytania tekstu ze slajdów na swoich prezentacjach? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *