piątek, 29 września 2017

Strach i lęk w prezentacjach i wystąpieniach publicznych – co Ci dokucza?

Na szkoleniach z prezentacji i wystąpień publicznych rozmawiamy m. in. o różnicy między strachem i lękiem. To naprawdę ważne rozróżnienie.

Kontrolowany stres towarzyszy każdemu wystąpieniu przed publicznością. Znają to uczucie aktorzy, piosenkarze i muzycy. Życie bez odrobiny ryzyka i adrenaliny nie ma smaku.

Strach jest naturalnym uczuciem w sytuacji zagrożenia. Stworzony przez ewolucję mechanizm obronny pozwalający ocalić życie i umożliwiający przetrwanie gatunku. Ostrzega przed niebezpieczeństwem i dotyczy konkretnego fizycznego zagrożenia.

Współczulny układ nerwowy (sympatyczny) przygotowuje organizm do walki lub ucieczki – kieruje więcej krwi do mózgu, rąk i nóg, zwiększa koncentrację i ostrość widzenia. Zmobilizowany organizm pracuje na najwyższych obrotach.

Lęk to stan emocjonalny wywołany przeczuciem, że zdarzy się coś nieprzyjemnego. Jego źródło jest najczęściej w naszej głowie. Daje o sobie znać kiedy czujemy niemoc lub brak wystarczającego wpływu na to, co się wydarzy.

Objawy lęku pojawiają się na przykład przed prezentacją, wystąpieniem publicznym, randką, występem scenicznym, zawodami sportowymi, itp. Może to być lęk przed byciem sobą, brakiem akceptacji, niepowodzeniem, wyrażeniem własnej opinii lub podjęciem decyzji.

Wolimy sytuacje przyjemne i przewidywalne. Nie lubimy rozczarowania i bólu (fizycznego i psychicznego). Staramy się tego unikać.

Nasi przodkowie kilka tysięcy lat temu nie martwili się, co powiedzą o nich w telewizji, co napiszą gazety lub kto ich skrytykuje na Facebooku. Mieli większe problemy. Bali się drapieżników i wrogów, którzy chcieli ukraść im wodę, zapasy jedzenia, zwierzęta i kobiety. Kiedy się bronili robili to ze strachu. To była sprawa życia lub śmierci.

Natomiast kiedy nasi praojcowie martwili się, że ktoś może ich obrabować lub zabić w przyszłym tygodniu lub miesiącu, mieli do czynienia z lękiem. Nie wiedzieli czy to się wydarzy, ale nie mogli tego wykluczyć.

Wielu uczestników naszych szkoleń też jest na początku pełnych niepewności. Kiedy odszukujemy źródło tych obaw, napięcie spada. Lęk, który znalazł swoje wytłumaczenie, nie jest już straszny.

Kiedy do przywódców zachodnich krajów europejskich dotarły pierwsze informacje o nadciągającej ogromnej fali migrantów z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, nie chcieli wierzyć jakie to może wywołać skutki. Po serii zamachów terrorystycznych zmienili zdanie.

Każdy kto przygotowuje się do konfrontacji (bitwy lub wojny), robi to ostrożnie i z rozmysłem. Ludzie, którzy przeżyli wojnę, mają ogromną jasność myślenia – nie dzielą włosa na czworo i nie karmią się złudzeniami.

W sytuacji stresu i napięcia trzeba działać. W podjęciu decyzji pomaga intuicja, doświadczenie i przygotowanie.

Kiedy w metrze wybucha bomba nie myślisz o tym, co się stało, tylko (jeśli możesz) rzucasz się do ucieczki najkrótszą drogą. Ten krótki moment jasnego myślenia może ocalić Ci życie.

Jasność umysłu i umiejętność podejmowania właściwych decyzji nie bierze się z powietrza. To efekt ćwiczeń i treningów. Trudne sytuacje wyzwalają kreatywność i hartują charakter. Zachęcają do nauki.

Lęk trzeba ujawnić i obnażyć. Kiedy dostrzeżesz różnicę między prawdziwym i wyimaginowanym zagrożeniem, myślisz inaczej i szybciej znajdziesz właściwe rozwiązanie.

Chcesz się tego nauczyć?

Zapraszamy na nasze szkolenia, na których uczymy jak radzić sobie ze strachem i lękiem związanymi z prezentacjami i wystąpieniami publicznymi. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *