sobota, 24 czerwca 2017

Dlaczego czytanie na głos pomaga przygotować się do prezentacji

Wszyscy znamy korzyści z czytania dzieciom na głos. To najlepsza metoda poszerzania słownictwa, rozwijania wrażliwości i wyobraźni oraz zachęcania do własnych lektur w przyszłości.

Na naszych szkoleniach mówimy, że to także przyjemna metoda poprawy jakości prezentacji i wystąpień publicznych.

Czytanie na głos z aktorską ekspresją, dynamiczną intonacją i logicznym akcentowaniem jest podstawą zajmującego opowiadania historii. Nie mamy z tym najmniejszego kłopotu opowiadając dzieciom bajki, ale zapominamy o tym (nie wiem dlaczego) w prezentacjach i wystąpieniach publicznych.

Oto 3 korzyści z czytania na głos:

1. Większe skupienie

Kiedy czytasz na głos maksymalnie skupiasz się na tekście wystąpienia. Słysząc swój głos starasz się go dopasować nastrojem, dynamiką i tempem do tego, co mówisz. Mózg i głos pracują razem.

2. Ćwiczenie ciała

Głośne mówienie angażuje wiele mięśni. Mowa ciała (mimika, gesty i artykulacja) dodaje słowom siły i zwiększa wiarygodność przekazu.

3. Czytanie dla przyjemności

Kiedy ostatnio przeczytałeś coś na głos dla czystej przyjemności? Jeśli chcesz poszerzyć swoją wyobraźnię i być może odkryć talent aktorski, przeczytaj bajkę ukochanej osobie.

Kiedy następnym razem staniesz na scenie przed publicznością (bez względu na jej wiek) wyobraź sobie jakbyś miał to opowiedzieć grupie dzieci.

Zwolnij. Zrób pauzę po każdym ważnym punkcie. Podkreślaj ważne słowa. Buduj napięcie. Zawieszaj głos w dramatycznych momentach. Mów z energią i entuzjazmem.

Dzieci są uważnymi i krytycznymi słuchaczami. Nie potrafią ukryć znużenia i nie krępują się pytać kiedy czegoś nie rozumieją. Dorośli nie są tak bezpośredni i bezkompromisowi, ale nudzą się i przestają słuchać równie szybko.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem z prezentacji i wystąpień publicznych, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *