poniedziałek, 17 lipca 2017

7 rodzajów pauz w prezentacjach

Krótka pauza w prezentacji... żeby złapać oddech... żeby się zastanowić... żeby podkreślić ważny punkt... żeby zachwycić się pięknym zdjęciem.

Umiejętne korzystanie z krótkich przerw w prezentacjach zwiększa ich skuteczność. Błędy w robieniu pauz osłabiają wiarygodność prelegenta i zniechęcają publiczność.

Szybkie mówienie bez logicznych przerw utrudnia słuchanie. Ludzie nie mogą przyswoić zbyt wiele informacji w krótkim czasie – bez chwili na przemyślenie tego, co usłyszeli.

Pauzy podkreślają ważne słowa. Pokazują gdzie kończy się zdanie lub akapit. Chwila milczenia – tak jak w prywatnej rozmowie – przekazuje emocje, na przykład radość, zadowolenie lub rozczarowanie.

Krótkie przerwy służą także do kontroli tempa i czasu prezentacji. W spontanicznym wystąpieniu jest więcej średnich i długich przerw niż w odczytanym z kartki.

Oto 7 rodzajów pauz w prezentacji:

1. Pauza jako przecinek.

Krótka przerwa tam, gdzie pisarz postawiłby przecinek. Na przykład:

"Chcąc zrobić żonie niespodziankę z okazji rocznicy ślubu [pauza] wstałem o świcie [pauza] przygotowałem śniadanie [pauza] postawiłem na stole kwiaty [pauza] włożyłem ślubny garnitur."

2. Pauza jako kropka.

Trochę dłuższa przerwa tam gdzie znalazłaby się kropka oddzielająca dwa zdania, pytajnik lub wykrzyknik. Na przykład:

"Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem już 10 lat [pauza] Doskonale pamiętam nasze pierwsze spotkanie [pauza] Pamiętam ławkę gdzie ją pierwszy raz pocałowałem."

3. Pauza zamykająca akapit.

Jeszcze dłuższa przerwa w miejscu zakończenia jednego punktu wystąpienia i przejścia do drugiego. Na przykład:

"Drugim plusem tego rozwiązania jest... [pauza] Trzecim plusem tego rozwiązania jest..."

4. Pauza do podkreślenia ważnego słowa.

Kiedy chcesz podkreślić ważne słowo (lub wyrażenie) zrób krótką przerwę przed nim i zaraz po nim. Wypowiedz je wyraźnie i nieco głośniej. Poprzedzająca pauza informuje "uwaga" a druga mówi "warto to zapamiętać". Na przykład:

"Jedną z metod przygotowania się do prezentacji jest [pauza] nagranie wystąpienia na wideo [pauza] i analiza plusów i minusów."

5. Pauza po retorycznym pytaniu.

Zrób przerwę po zadaniu publiczności retorycznego pytania. Daj czas na zastanowienie się nad odpowiedzią. Jeśli tego nie zrobisz, ludzie mogą poczuć się zlekceważeni (pytasz i nie dajesz czasu na odpowiedź.).

6. Pauza po pokazaniu slajdu.

Jeśli korzystasz w prezentacji ze slajdów, daj publiczności chwilę oddechu po wyświetleniu nowego slajdu. Pamiętaj, że zapoznanie się ze skomplikowanym obrazem (na przykład wykres z liczbami) zabiera więcej czasu.

7. Pauza na łyk wody.

W dłuższych prezentacjach lub wystąpieniach publicznych może Ci zaschnąć w gardle i zechcesz napić się wody. Poczekaj jednak z tym do chwili (jeśli to możliwe) kiedy skończysz omawianie jednego punktu lub pokażesz publiczności nowy slajd. Możesz wtedy też zerknąć do notatek i sprawdzić czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Konkluzja

Pomyśl o przekazywaniu informacji w prezentacjach jak o malowaniu ściany. Nakładasz pierwszą warstwę farby i czekasz aż wyschnie. Potem następną. I następną.

Ludzie muszą mieć czas na przemyślenie tego, co usłyszeli. Dobrze dobrane pauzy pomagają im lepiej zrozumieć i zapamiętać treść wystąpienia.

Jak wykorzystujesz krótkie pauzy w swoich prezentacjach? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *