Krótka pauza w prezentacji... żeby złapać oddech... żeby się zastanowić... żeby podkreślić ważny punkt... żeby zachwycić się pięknym zdjęciem.
Umiejętne korzystanie z krótkich przerw w prezentacjach zwiększa ich skuteczność. Błędy w robieniu pauz osłabiają wiarygodność prelegenta i zniechęcają publiczność.
Szybkie mówienie bez logicznych przerw utrudnia słuchanie. Ludzie nie mogą przyswoić zbyt wiele informacji w krótkim czasie – bez chwili na przemyślenie tego, co usłyszeli.
Pauzy podkreślają ważne słowa. Pokazują gdzie kończy się zdanie lub akapit. Chwila milczenia – tak jak w prywatnej rozmowie – przekazuje emocje, na przykład radość, zadowolenie lub rozczarowanie.
Krótkie przerwy służą także do kontroli tempa i czasu prezentacji. W spontanicznym wystąpieniu jest więcej średnich i długich przerw niż w odczytanym z kartki.
Oto 7 rodzajów pauz w prezentacji:
1. Pauza jako przecinek.
Krótka przerwa tam, gdzie pisarz postawiłby przecinek. Na przykład:
"Chcąc zrobić żonie niespodziankę z okazji rocznicy ślubu [pauza] wstałem o świcie [pauza] przygotowałem śniadanie [pauza] postawiłem na stole kwiaty [pauza] włożyłem ślubny garnitur."
2. Pauza jako kropka.
Trochę dłuższa przerwa tam gdzie znalazłaby się kropka oddzielająca dwa zdania, pytajnik lub wykrzyknik. Na przykład:
"Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem już 10 lat [pauza] Doskonale pamiętam nasze pierwsze spotkanie [pauza] Pamiętam ławkę gdzie ją pierwszy raz pocałowałem."
3. Pauza zamykająca akapit.
Jeszcze dłuższa przerwa w miejscu zakończenia jednego punktu wystąpienia i przejścia do drugiego. Na przykład:
"Drugim plusem tego rozwiązania jest... [pauza] Trzecim plusem tego rozwiązania jest..."
7 rodzajów pauz w prezentacjach https://t.co/zYk77JSf1h #pauza #prelegent #prezentacje
— Pressentacje (@pressentacje) 17 lipca 2017
4. Pauza do podkreślenia ważnego słowa.
Kiedy chcesz podkreślić ważne słowo (lub wyrażenie) zrób krótką przerwę przed nim i zaraz po nim. Wypowiedz je wyraźnie i nieco głośniej. Poprzedzająca pauza informuje "uwaga" a druga mówi "warto to zapamiętać". Na przykład:
"Jedną z metod przygotowania się do prezentacji jest [pauza] nagranie wystąpienia na wideo [pauza] i analiza plusów i minusów."
5. Pauza po retorycznym pytaniu.
Zrób przerwę po zadaniu publiczności retorycznego pytania. Daj czas na zastanowienie się nad odpowiedzią. Jeśli tego nie zrobisz, ludzie mogą poczuć się zlekceważeni (pytasz i nie dajesz czasu na odpowiedź.).
6. Pauza po pokazaniu slajdu.
Jeśli korzystasz w prezentacji ze slajdów, daj publiczności chwilę oddechu po wyświetleniu nowego slajdu. Pamiętaj, że zapoznanie się ze skomplikowanym obrazem (na przykład wykres z liczbami) zabiera więcej czasu.
7. Pauza na łyk wody.
W dłuższych prezentacjach lub wystąpieniach publicznych może Ci zaschnąć w gardle i zechcesz napić się wody. Poczekaj jednak z tym do chwili (jeśli to możliwe) kiedy skończysz omawianie jednego punktu lub pokażesz publiczności nowy slajd. Możesz wtedy też zerknąć do notatek i sprawdzić czy wszystko idzie zgodnie z planem.
Konkluzja
Pomyśl o przekazywaniu informacji w prezentacjach jak o malowaniu ściany. Nakładasz pierwszą warstwę farby i czekasz aż wyschnie. Potem następną. I następną.
Ludzie muszą mieć czas na przemyślenie tego, co usłyszeli. Dobrze dobrane pauzy pomagają im lepiej zrozumieć i zapamiętać treść wystąpienia.
Jak wykorzystujesz krótkie pauzy w swoich prezentacjach? Napisz o tym w komentarzu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz