sobota, 20 maja 2017

3 krótkie słowa, które wzmocnią konstrukcję Twojej prezentacji

Wiesz co chcesz powiedzieć i w jakiej kolejności przekazać te informacje?

Jeśli masz wątpliwości, zmień kolejność slajdów lub notatek. Czy tytuły nadal mają sens? Jeśli wszystko jest zrozumiałe, to znaczy, że prezentacja nie ma mocnej konstrukcji i brakuje jej logicznej narracji.

Publiczność chce wysłuchać przemyślanego wywodu i usłyszeć logiczną konkluzję. To, co powiesz na początku musi mieć sensowne rozwinięcie i na koniec racjonalne uzasadnienie. Tylko wtedy struktura prezentacji jest spójna, przejrzysta i zrozumiała.

Budowanie logicznej narracji

Jednym z najbardziej skutecznym sposobów zrozumiałego poprowadzenia prezentacji jest wykorzystanie trzech krótkich słów. Znamy je od dzieciństwa. Pierwszy raz usłyszeliśmy w bajkach i pokochaliśmy za to, że pomagały zapamiętać treść opowieści.

Posłuchaj ludzi na ulicy, w autobusie lub kawiarni – wszyscy ich używają opowiadając historie. Niestety, często pomijamy je w prezentacjach zapominając, że najbardziej skuteczną metodą przekazania informacji jest opowiedzenie prostej historii.

Oto 3 krótkie słowa, które wzmocnią konstrukcję Twojej prezentacji:

1. Dlatego

Dlatego jest słowem, które opisuje skutek: "Stało się to i dlatego mamy taki efekt." lub "Zobaczyłem co się stało i dlatego musiałem...".

Uwaga: "Wobec tego", "W takim razie" i "W następstwie tego" działają tak samo, ale są dłuższe. Nie używaj długich wyrażeń jeśli masz do wyboru krótkie słowo!

2. Ale

Ale jest słowem, które podważa to, co publiczność usłyszała wcześniej. Wprowadza inny punkt widzenia: "Wiem co myślicie na ten temat, ale to nie jest tak." Zaskakując publiczność zwiększasz zainteresowanie tym, co mówisz.

3. Wtedy

Wtedy przenosi nas do następnego punktu opowieści. Skupia uwagę na konkretnym momencie i pomaga publiczności sobie to wyobrazić: "Wtedy już wiedziałem co zrobić. Wyrzuciłem komputer przez okno i poszedłem obejrzeć zachód słońca na plaży."

Konstrukcja Twojej prezentacji

Spójrz teraz na swoją prezentację. Czy każdy slajd pasuje do jednego z tych trzech słów: dlatego, ale lub wtedy? Gdzie jest ich miejsce w Twojej opowieści?

Jeśli w Twojej prezentacji jest za dużo ciekawych informacji, które nie pokazują logicznego toku myślenia, przesuń je do załącznika (czyli zestawienia informacji dodatkowych). Zostaw tylko te, które pokazują punkt po punkcie kolejne etapy wywodu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu i przećwiczeniu logicznej i łatwej do zapamiętania prezentacji, prosimy o kontakt. Chętnie pomożemy. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *