poniedziałek, 29 maja 2017

Jak przekleństwa pomagają przygotować się do prezentacji

Wulgaryzmy, bluzgi i zniewagi... Mocne, ostre i ekspresyjne słowa!

Nie oszukujmy się. Każdy od czasu do czasu powie kilka niecenzuralnych słów. Ze złości, bezsilności lub frustracji. Nie zawsze na głos, czasem tylko szeptem lub w myślach.

Czy wulgaryzmy pomagają przygotować się do prezentacji? Jak najbardziej!

Mocne i głośne przekleństwo rozluźnia struny głosowe, wyrównuje oddech i zmniejsza stres przed prezentacją. Mówię poważnie.

Jednym z większych problemów wielu mówców jest bezbarwny i monotonny ton wypowiedzi. Kiedy każde słowo brzmi tak samo, uszy nie potrafią wychwycić najważniejszych myśli. Publiczność przestaje słuchać – jedni drzemią, inni sprawdzają najnowsze wiadomości w smartfonach.

Innym problemem jest brak ekspresji i emocji. Słuchając jednostajnego głosu można odnieść wrażenie, że mówcy nie interesuje to, co mówi – brakuje mu werwy i zaangażowania.

Żeby zwiększyć siłę i dynamikę wypowiedzi, głos musi wydobywać się nie z gardła, ale z głębi ciała – gdzieś z okolic przepony.

Jak to zrobić?

Rozluźnij się. Przyłóż dłoń do szyi i mów tak, żeby wyczuć wibracje. Zacznij od samogłosek (a, e, o, u, i). Stopniowo obniżaj rękę po klatce piersiowej aż dojdziesz nad żołądek. Mów tak, żebyś poczuł, że głos wydobywa się właśnie stamtąd.

Oto proste ćwiczenie, które poprawi artykulację i wzmocni głos. Do dzieła!

1. Skieruj wzrok na punkt na ścianie przed Tobą.

2. Wyobraź sobie osobę lub sytuację, która w tej chwili najbardziej Cię irytuje.

3. Powiedz patrząc na ten punkt kilka cierpkich słów co o niej myślisz (nie za głośno). Zwróć uwagę na to jak słowa wychodzą z gardła.

4. Teraz zaśpiewaj te same słowa. Nie potrafisz śpiewać? Nieważne. Nikt tego nie usłyszy. Po prostu, zrób to.

5. Następnie wykrzycz te słowa tak głośno jak możesz. Kiedy zabraknie Ci powietrza, weź głęboki oddech i krzycz dalej. Niczym się nie przejmuj. Nikt Cię nie obserwuje.

Kiedy poczujesz w końcu ulgę, jesteś gotowy – możesz rozpocząć prezentację.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu prezentacji lub wystąpienia publicznego, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *