środa, 19 kwietnia 2017

Kto robi lepsze prezentacje: introwertycy czy ekstrawertycy?

Ludzie często myślą, że ekstrawertycy przepadają za prezentacjami a introwertycy ich nienawidzą. To nieprawda!

Każdy może nauczyć się sztuki prezentacji. Ekstrawertycy wcale nie są lepsi. Na przykład ich nadmierna pewność siebie wcale nie musi świadczyć o wyjątkowej kompetencji.

Ekstrawertycy błyszczą naturalnością i wigorem, bo lubią być w centrum uwagi. Ale czasem forma wystąpienia przerasta treść i to, co mówią nie jest jasne. Zdarza się im stracić wątek i pogubić w dygresjach.

Ekstrawertycy czerpią energię z interakcji z publicznością. Introwertyków takie interakcje męczą. Introwertycy mniej rozmawiają od ekstrawertyków i potrzebują więcej ćwiczeń w komunikacji, szczególnie w rozmowach z większą grupą.

Pewni swoich umiejętności ekstrawertycy rzadko szukają pomocy u trenera prezentacji – najważniejszy jest dla nich dobry kontakt z publicznością. Powody są dwa: 1. niskie wymagania (wystarczy dotrwać do końca prezentacji) i 2. brak konstruktywnej krytyki (nikt im nie mówi co poprawić).

Ekstrawertycy skupiają się na świecie zewnętrznym (ludziach, rzeczach i działaniu). Introwertycy koncentrują się na myślach, przeżyciach i fantazjach.

Ekstrawertycy lubią mówić o sobie. Introwertycy chętniej słuchają tego, co mówią inni i lepiej wyczuwają nastroje publiczności. Dzięki temu potrafią dopasować się do oczekiwań słuchaczy – odgadują czego chcą się dowiedzieć.

Introwertycy lepiej przygotowują się do prezentacji i więcej ćwiczą. Dokładnie analizują co i jak powiedzieć. Ich główne przesłanie jest zrozumiałe i mocne.

Ekstrawertycy od razu odpowiadają na pytania publiczności – tworzą odpowiedź w trakcie myślenia. Introwertycy dłużej się zastanawiają nad odpowiedzią, ale to, co mówią jest zwykle bardziej logiczne.

Słabą stroną introwertyków jest niechęć do bycia ocenianym i to, że potrzebują więcej czasu, żeby nawiązać lepszy (czasem jakikolwiek) kontakt z publicznością. Ich największym wyzwaniem jest zbudowanie pewności siebie, bez której trudno swobodnie przeprowadzić prezentację.

Na naszych szkoleniach z prezentacji mamy więcej introwertyków, którzy (uwaga!) szybko odkrywają u siebie najlepsze cechy ekstrawertyków. Dzięki naszym ćwiczeniom przekonują się, że rozmawianie z ludźmi (bo dobra prezentacja to rozmowa) to wyzwanie, z którym poradzi sobie każdy kto wie co chce powiedzieć i nie boi się patrzeć ludziom w oczy.

Konkluzja

Kto lepiej prowadzi prezentacje – introwertycy czy ekstrawertycy? Najlepiej to robią typy mieszane – osoby łączące najlepsze cechy obydwu tych osobowości. Są nie za głośni i nie za cisi. Znają swoją wartość i nie narzucają swojego zdania. Wiedzą kiedy mówić i kiedy słuchać.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem z prezentacji, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *