środa, 13 lipca 2016

Jak napisać przemówienie w kwadrans

Zauważyłeś, że im więcej zarabiasz, tym więcej wydajesz? Tak działa Prawo Parkinsona w finansach domowych :-)

Prawo Parkinsona ma także ogromny wpływ na czas pisania przemówień. Długich i krótkich. Wszystkich. Bez wyjątku.

Ten kto zignoruje siłę tego prawa nie zakończy pracy nad przemówieniem w wyznaczonym terminie. Zawsze zabraknie mu kilku minut, godzin lub dni.

Prawo Parkinsona stanowi, że praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie.

Jeśli na wykonanie zadania masz godzinę, wykorzystasz na to całą godzinę. Jeśli będziesz z czymś zwlekać do ostatniej minuty, zrobisz to w minutę.

Jeśli na przygotowanie prezentacji lub wystąpienia masz dwa tygodnie, zrobisz to w 14 dni – nie wcześniej.

Nie marnuj czasu na długie pisanie. Krótsze pisanie ma wiele plusów, na przykład zmniejsza stres przed wystąpieniem i daje więcej czasu na przećwiczenie wszystkiego co chcesz powiedzieć i zrobić na scenie.

Niektórzy eksperci od wystąpień publicznych mówią, że czas przygotowania wystąpienia zależy od długości przemówienia. Na przykład: "Potrzebujesz 10 minut, żeby przygotować minutę wystąpienia". Według tej teorii praca nad półgodzinnym wystąpieniem publicznym powinna trwać 300 minut. Wcale tak nie jest.

Jak napisać przemówienie w kwadrans?

Jeśli masz coś zrobić w 15 minut, zrób to w 15 minut zgodnie z wnioskiem Marka Horstmana z Prawa Parkinsona: "Praca kurczy się tak, aby zmieścić się w czasie, który na nią przeznaczysz."

Napisanie przemówienia zabierze Ci tyle czasu ile sam sobie wyznaczysz – im mniej, tym lepiej. Jeszcze lepiej kiedy limit czasu wyznaczy ktoś inny. Dlaczego? Bo wszyscy jesteśmy leniuchami!

W efektywnym pisaniu na czas pomaga plan pracy i trzymanie się tego planu. Widzimy to na ćwiczeniach z pisania na naszych szkoleniach z prezentacji i wystąpień publicznych.

Kiedyś pisanie szkicu wystąpienia trwało 1,5 godziny. Dzisiaj dzięki innej metodzie (najpierw plan, potem pisanie) ćwiczenia w pisaniu wystąpienia trwają tylko kwadrans. Krótki czas zmusza do skupienia się na rzeczach najważniejszych – myśl prowadzi prosto na celu.

Pamiętaj też, że 80% z tego, co napiszesz nie musi być perfekcyjne. Wystarczy, że będzie dobre. Skup się na 20% tekstu, który ma być zapamiętany i powtarzany.

Ile masz czasu na napisanie przemówienia? To zależy tylko od Ciebie.

Przygotuj plan wystąpienia. Wybierz 5 najważniejszych tez. Do każdej dodaj po jednym przykładzie lub krótkiej anegdocie z jasną puentą. Zadbaj o mocne zakończenie z pozytywnym przesłaniem.

Konkluzja

Skracaj czas pisania przemówienia. Skup się na tym, co najważniejsze – na skutecznym przekazaniu tego, co chcesz powiedzieć publiczności.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *