wtorek, 31 maja 2016

Co zrobić tuż przed wejściem na scenę

Często jestem pytany jak przygotować się do wystąpienia publicznego. Tłumaczę jak wybrać temat, jak napisać tekst i jakie wykonać ćwiczenia.

Wszystko to dzieje się kilka tygodni lub miesięcy przed wystąpieniem. Ale jak wykorzystać ostatnie minuty przed wejściem na scenę? Co poprawić? Co zmienić? Jak zwiększyć pozytywną motywację do dobrego występu?

Oto 6 rzeczy jakie możesz zrobić przed wejściem na scenę (pamiętając, że najważniejszą pracę wykonuje się kilka tygodni wcześniej!):

1. Powiedz sobie coś miłego.

Znajdź ustronne miejsce i powiedz sobie kilka miłych słów. Jesteś dobrze przygotowany, wiesz co chcesz powiedzieć, wiesz kim są ludzie na sali i co ich interesuje. Pomyśl o sukcesie i oklaskach na koniec. Będzie dobrze :-)

2. Porozmawiaj z ludźmi.

Introwertycy wolą spędzić ostatnie minuty przed wystąpieniem skupiając się w samotności. Inni czerpią pozytywną energię z rozmów z ludźmi, do których za chwilę będą mówić ze sceny. Prelegent, który chce się czegoś autentycznie dowiedzieć jest dwa razy lepszy od tego, który tylko mówi.

3. Stwórz pozytywny nastrój.

Jeżeli nie masz ochoty głośno się dopingować, wyjmij zdjęcie bliskiej osoby (małżonek, przyjaciel, dziecko). Pomyśl o wspólnie spędzonych chwilach. Od razu poczujesz miłe ciepło na sercu. To ciepło weź ze sobą na scenę.

4. Trzymaj ego na wodzy.

To nie może być wystąpienie o tym jak bardzo siebie kochasz. Ważna jest publiczność i to, co chcesz powiedzieć. Prezentacja nie jest po to, żeby pokazać jaki jesteś ważny. Twoje słowa mają zmienić ludzi – zainspirować, nauczyć czegoś lub zachęcić do działania.

5. Powtórz początek i zakończenie.

Powtórz na głos pierwsze trzy i ostatnie trzy zdania swojego wystąpienia. Być może będą to jedyne słowa jakie zapamięta publiczność. Jesteś pewny, że właśnie to ma zapamiętać?

6. Uśmiechaj się.

Uśmiech rozszerza struny głosowe, poprawia dykcję i ociepla barwę głosu. Uśmiechnięty prelegent promienieje pewnością siebie i optymizmem. Ten optymizm automatycznie udziela się publiczności.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do wystąpienia publicznego, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *