piątek, 29 kwietnia 2016

Arogancja i asertywność

Jaka jest różnica między arogancją a asertywnością w prezentacjach i wystąpieniach publicznych?

Żartobliwie powiem, że arogancja cechuje ludzi, których nie lubimy, a asertywność tych, których lubimy. Prawda jest oczywiście bardziej skomplikowana.

Arogancja psuje kontakt z publicznością. Asertywność ułatwia kontakt z publicznością.

Arogancki prelegent – dumny jak paw – powie: "Nie masz racji." Jego asertywny kolega powie: "Ja też tak kiedyś myślałem." Różni ich nastawienie do siebie i innych ludzi.

Arogancja wynika z poczucia niepewności i działań, które tą niepewność pogłębiają. Arogant szuka potwierdzenia swojej wartości u innych ludzi. Wierzy w perfekcję. Chce być najlepszy, bo to – jak sądzi – da mu poczucie bezpieczeństwa, którego tak pragnie.

Asertywna osoba wyciąga wnioski z błędów – własnych i cudzych. Jej samopoczucie zależy od tego jak w jej towarzystwie czują się inni. Dba o relacje. Nie ocenia ludzi. To, co robi i mówi buduje do niej zaufanie i daje jej poczucie bezpieczeństwa.

Arogancki prelegent często porównuje się z innymi i zawsze chce w tych porównaniach wypaść lepiej. Asertywna osoba zna swoją wartość i nie musi sztucznie podnosić swojej rangi.

Arogant koncentruje się na sobie. Czuje się dobrze tylko wtedy kiedy ktoś czuje się przy nim źle. Uważa, że jest mądry i inteligentny kiedy – w jego mniemaniu – inna osoba jest głupia i prymitywna. Buduje swój autorytet na atakowaniu i poniżaniu innych.

Asertywność prelegenta bierze się z otwartości i wewnętrznego przekonania o swoich kompetencjach i wiedzy. Wykorzystuje swój talent i doświadczenie do przekazania pożytecznych informacji lub nauczenia czegoś praktycznego. Docenia komplementy i pochwały, ale nie buduje na nich swojego autorytetu.

Aroganci w większości nie lubią siebie. Trudno im się przyznać, że czegoś nie wiedzą. Poprawiają swoje samopoczucie krytykując innych.

Asertywne osoby akceptują siebie i doceniają wiedzę innych ekspertów. Chętnie dyskutują i z szacunkiem traktują tych, którzy myślą inaczej. Potrafią także ocenić granice swojej wiedzy.

Może się oczywiście zdarzyć, że arogancki prelegent ma więcej wiadomości i umiejętności od asertywnego eksperta, ale ten drugi zawsze będzie lepiej kontrolował swoje zachowanie i słowa od obcesowego impertynenta.

Jakie jest Twoje zdanie o asertywności i arogancji u prelegentów? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kontakt

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *