sobota, 16 kwietnia 2016

Jak mówić bez notatek

Kiedy prelegent mówi przez cały czas bez notatek - podaje fakty, liczby i przykłady - wiesz, że słuchasz prawdziwego eksperta.

Każdy z nas codziennie mówi bez notatek. Rozmawiamy tak z członkami rodziny, przyjaciółmi i współpracownikami. To nic trudnego.

Warunek jest jeden. Jeśli nie znasz tematu, nie będziesz mógł obyć się bez notatek.

Oto trzy sposoby jak mówić bez korzystania z notatek:

1. Kluczowe słowa

Pierwsza metoda polega na zapisaniu na małej kartce od 5 do 10 kluczowych haseł. Potraktuj je jako drogowskazy pokazujące kolejne punkty wystąpienia.

Mimo że technicznie "korzystasz z notatek" publiczność nie zwróci na to uwagi, bo to, co najważniejsze i najciekawsze powiesz bez patrzenia w notatki.

2. Pytania

Kolejna technika mówienia bez notatek polega na przygotowaniu wystąpienia jako sekwencji retorycznych pytań (zapisanych na kartce) i odpowiadaniu na nie.

Niech to będą na przykład pytania, które najczęściej zadają Ci klienci na temat, o którym mówisz, więc nie powinny być ani trudne ani zaskakujące.

3. Rekwizyty

W trzeciej technice chodzi o wykorzystanie rekwizytów. Rozłóż na stole przedmioty w kolejności odpowiadającej planowi wystąpienia. Mogą to być produkty, narzędzia lub zabawki. Możesz też wykorzystać kolorowe kartki lub książki.

Rekwizyty zastępują pisemne notatki. Służą jako wizualne wskazówki i zwiększają atrakcyjność prezentacji.

Konkluzja

Możesz przedstawić prezentację bez notatek lub bardzo je ograniczyć. Nie musisz uczyć się całego tekstu na pamięć.

Jeśli znasz temat, masz plan i kluczowe punkty, to wystarczy, żeby z powodzeniem przedstawić prezentację bez notatek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *