poniedziałek, 17 września 2012

Elementarz prezentacji

1. Wyśmienitą prezentację wyróżnia fascynujący początek i mądre zakończenie. Najlepiej kiedy są blisko siebie.

2. Zdenerwowanie przed występem jest odwrotnie proporcjonalne do przygotowania.

3. Kiedy przystępujesz do prezentacji przed grupą 50 osób bez próby oznacza to, że godzina Twego czasu jest więcej warta od 50 godzin ich czasu.

4. Masz listę ulubionych muzyków, malarzy, pisarzy? Zrób listę najlepszych mówców. Obejrzyj ich występy na video. Już wiesz dlaczego są tacy popularni?

5. Kiedy jesteś uczestnikiem cudzej prezentacji i widzisz jak wszyscy słuchają z otwartymi ustami, pomyśl i zapisz w notesie dlaczego tak się dzieje.

6. Kiedy masz określony czas trwania prezentacji, musisz ją całą przećwiczyć przed żywą publicznością, nie przed komputerem czy lustrem.

7. Nikt nie został prezesem, nie zdobył miejsca w parlamencie, nie zdobył serc milionów fanów polegając wyłącznie na programach do tworzenia slajdów.

8. Pracę nad tekstem prezentacji rozpocznij co najmniej na tydzień przed dniem wystąpienia. Chcesz wywoływać wrażenie spontaniczności? Ćwicz spontaniczność :-)

9. Przygotowując się do prezentacji nagraj ją na video i po obejrzeniu nagrania usuń z tekstu wszystko co jest niejasne lub zbędne. Nie masz kamery video? Nagraj wystąpienie na dyktafonie.

10. Początek prezentacji to dobre wrażenie. Koniec to Twoja reputacja. Postaraj się więc o mądre zakończenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *