poniedziałek, 19 marca 2012

Ucz się pisania prezentacji od dziennikarzy

Wyobraź sobie taką scenę... Jesteś w poczekalni u dentysty.

Na stoliku duży wybór kolorowych gazet i czasopism. Ich lektura ma pozwolić zapomnieć o bolesnym zabiegu i horrorze kiedy z ustami wypełnionymi tamponami będziesz odpowiadać na pytania dentysty.

Kiedy zerkasz na tytuły, widzisz jak wszystkie wysyłają ten sam komunikat: "Przeczytaj mnie, proszę! Mam bardzo ciekawy temat. Na pewno warto to przeczytać!"

Który w końcu wybierasz?

Nie muszę widzieć tych tytułów, żeby odgadnąć, po który sięgniesz. Nie mam daru czytania w myślach, ale dziennikarze wiedzą co ludzi interesuje – każdy chce przeczytać artykuł, który powie coś nowego o życiu.

Wszyscy lubimy historie, które możemy odnieść do osobistych doświadczeń, napisane prostym, ale barwnym językiem, zrozumiałe i łatwe w lekturze. Te same oczekiwania dotyczą tekstu prezentacji.

Prezentacja jak konwersacja

Napisz tekst wystąpienia tak jakby to była konwersacja. Używaj potocznego języka i mów tak jakbyś zwracał się indywidualnie do każdej osoby na sali. Przecież na tym to właśnie polega – fakt, że słucha Cię jednocześnie w tym samym miejscu dwa tysiące ludzi nie ma żadnego znaczenia.

Do każdego słuchacza – bez względu na widownię – mówisz indywidualnie, więc napisz wystąpienie tak jakbyś mówił tylko do jednej osoby.

Pisząc tekst prezentacji zadawaj sobie przez cały czas jedno pytanie: "Co ludzie mają myśleć kiedy powiem ostatnie słowo?"

Zacznij od kluczowego przesłania prezentacji. Powtórz to przesłanie co najmniej raz, najlepiej pod koniec wystąpienia.

Treść głównego przekazu zależy od celu. Czy chcesz przekonać ludzi do swego punktu widzenia? A może chcesz ich zachęcić do jakiegoś działania? Możesz chcesz ich czegoś nauczyć? Może chcesz przekazać informacje?

Rozpoczynając występ od najważniejszej myśli pokazujesz słuchaczom czego mogą się spodziewać – zainteresowane twarze dodają Ci pewności siebie i animuszu.

Pisząc tekst wystąpienia używaj słów jakimi posługujesz się na co dzień. Nie próbuj imponować publiczności wymyślnymi słowami i fantazyjnymi wyrażeniami. Pisz tak jak mówisz.

Prezenterzy telewizyjni czasem zmieniają słowa lub szyk zdania w tekstach reporterów tak, żeby bardziej przypominały ich własny styl wysławiania się.

Pełny tekst

Zauważyłeś, że namawiam do napisania pełnego tekstu prezentacji, mimo że być może przekażesz ją całą z pamięci lub wypunktowanych notatek.

Doświadczeni prelegenci często piszą tylko wprowadzenie i zakończenie. Też możesz tak robić jeżeli jesteś doświadczonym mówcą. Jeśli jest inaczej, nie ryzykuj – przygotuj pełny tekst.

Oto korzyści:

1. dysponujesz szczegółową kompozycją wystąpienia,

2. nie musisz niczego wymyślać – wszystko masz gotowe,

3. tekst służy jako koło ratunkowe w przypadku nagłego "zaćmienia umysłu".

Tekst prezentacji będziesz prawdopodobnie trzy lub cztery razy poprawiać. Każdą roboczą wersję odczytaj na głos, żeby sprawdzić jak brzmi. To pozwoli także zmierzyć czas. Policz wyrazy – dwa słowa to zwykle sekunda prezentacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *