czwartek, 2 lutego 2012

Prezentacja dla małej grupy w dużej sali

Jedną z mniej przyjemnych sytuacji dla prelegenta jest chwila kiedy dowiaduje się, że na prezentację przyszło dużo mniej osób niż się spodziewał.

Miały być tłumy – zapewniał organizator – a tu zaledwie garstka słuchaczy.

Łatwo w takich okolicznościach o zniechęcenie i mniejszą motywację – pusta sala wsysa publiczność i wysysa energię z autora wystąpienia.

Oto 7 porad jak poprawić jakość prezentacji przed małą grupą w dużej sali:

1. Zaproś słuchaczy do zajęcia miejsc w pierwszych rzędach.

Grupa siedząca z przodu zmniejszy optycznie salę. Posadź publiczność z przodu na samym początku – potem będzie za późno.

Raz spróbowałem zachęcić ludzi do zmiany miejsc kładąc na pierwszych fotelach 10 złotych. Nic z tego. Nikt nie chciał się przesiąść nawet za 20 złotych!

2. Nie zaczynaj w ciszy.

Organizator widząc małą grupę przedstawia mówcę z mniejszym entuzjazmem i przekonaniem. Nie ma nic gorszego od braku oklasków na początku wystąpienia.

Jeśli moderator nie poprosi publiczności o "ciepłe przyjęcie naszego znakomitego gościa", sam je sobie zorganizuj. Ja mówię, że jako słuchacz zawsze entuzjastycznie witam prelegenta i zaczynam energicznie... klaskać. Sala szybko idzie w moje ślady :-)

3. Ignoruj pustą przestrzeń.

Żeby utrzymać wysoki poziom energii przez całe wystąpienie, skoncentruj się na tej części sali, gdzie siedzi najwięcej ludzi – nawet jeśli to tylko kilka osób.

Odcinając się mentalnie od widoku pustych krzeseł, poczujesz, że w sali jest więcej ludzi niż w rzeczywistości – coś na czym tak bardzo Ci zależało.

4. Nie rób pauz w prezentacji.

Zespoły muzyczne występujące w małych pomieszczeniach nie robią przerw między utworami – grają jeden po drugiem. To wypełnia salę koncertową ogromną energią.

Ta sama sztuczka sprawdza się w prezentacjach przed małą publicznością. Mów bez przerwy i nie zadawaj pytań, po których zapada irytująca cisza.

5. Podawaj więcej osobistych przykładów – zarówno z życia prywatnego jak i zawodowego.

Skoro publiczność siedzi blisko Ciebie, może warto pokusić się o kilka osobistych przykładów. Dodaj nowe szczegóły do historii, którą często opowiadasz.

Daj słuchaczom odczuć, że dowiadują się czegoś zupełnie nowego – to zacieśnia relacje.

6. Sam sobie zadawaj pytania.

Idealnie kiedy masz czas i sposobność przygotować pytania i rozdać je kilku osobom przed prezentacją. Jeśli nie było takiej okazji, wykorzystaj pytania jakie najczęściej słyszysz i sam na nie głośno odpowiedz.

7. Nigdy nie kończ wystąpienia sesją pytań i odpowiedzi.

Na koniec pokaż ostatni slajd lub opowiedz finałową historię – nie ryzykuj nieprzyjemnej ciszy. Podaj sposób kontaktu w razie pytań i przejdź do podsumowania.

Ostatnie słowa zawsze należą do Ciebie – publiczność nie powinna zapamiętać krępującej ciszy, ale główne przesłanie z konkluzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *