Jedną z mniej przyjemnych sytuacji dla prelegenta jest chwila kiedy dowiaduje się, że na prezentację przyszło dużo mniej osób niż się spodziewał.
Miały być tłumy – zapewniał organizator – a tu zaledwie garstka słuchaczy.
Łatwo w takich okolicznościach o zniechęcenie i mniejszą motywację – pusta sala wsysa publiczność i wysysa energię z autora wystąpienia.
Oto 7 porad jak poprawić jakość prezentacji przed małą grupą w dużej sali:
1. Zaproś słuchaczy do zajęcia miejsc w pierwszych rzędach.
Grupa siedząca z przodu zmniejszy optycznie salę. Posadź publiczność z przodu na samym początku – potem będzie za późno.
Raz spróbowałem zachęcić ludzi do zmiany miejsc kładąc na pierwszych fotelach 10 złotych. Nic z tego. Nikt nie chciał się przesiąść nawet za 20 złotych!
2. Nie zaczynaj w ciszy.
Organizator widząc małą grupę przedstawia mówcę z mniejszym entuzjazmem i przekonaniem. Nie ma nic gorszego od braku oklasków na początku wystąpienia.
Jeśli moderator nie poprosi publiczności o "ciepłe przyjęcie naszego znakomitego gościa", sam je sobie zorganizuj. Ja mówię, że jako słuchacz zawsze entuzjastycznie witam prelegenta i zaczynam energicznie... klaskać. Sala szybko idzie w moje ślady :-)
3. Ignoruj pustą przestrzeń.
Żeby utrzymać wysoki poziom energii przez całe wystąpienie, skoncentruj się na tej części sali, gdzie siedzi najwięcej ludzi – nawet jeśli to tylko kilka osób.
Odcinając się mentalnie od widoku pustych krzeseł, poczujesz, że w sali jest więcej ludzi niż w rzeczywistości – coś na czym tak bardzo Ci zależało.
4. Nie rób pauz w prezentacji.
Zespoły muzyczne występujące w małych pomieszczeniach nie robią przerw między utworami – grają jeden po drugiem. To wypełnia salę koncertową ogromną energią.
Ta sama sztuczka sprawdza się w prezentacjach przed małą publicznością. Mów bez przerwy i nie zadawaj pytań, po których zapada irytująca cisza.
5. Podawaj więcej osobistych przykładów – zarówno z życia prywatnego jak i zawodowego.
Skoro publiczność siedzi blisko Ciebie, może warto pokusić się o kilka osobistych przykładów. Dodaj nowe szczegóły do historii, którą często opowiadasz.
Daj słuchaczom odczuć, że dowiadują się czegoś zupełnie nowego – to zacieśnia relacje.
6. Sam sobie zadawaj pytania.
Idealnie kiedy masz czas i sposobność przygotować pytania i rozdać je kilku osobom przed prezentacją. Jeśli nie było takiej okazji, wykorzystaj pytania jakie najczęściej słyszysz i sam na nie głośno odpowiedz.
7. Nigdy nie kończ wystąpienia sesją pytań i odpowiedzi.
Na koniec pokaż ostatni slajd lub opowiedz finałową historię – nie ryzykuj nieprzyjemnej ciszy. Podaj sposób kontaktu w razie pytań i przejdź do podsumowania.
Ostatnie słowa zawsze należą do Ciebie – publiczność nie powinna zapamiętać krępującej ciszy, ale główne przesłanie z konkluzji.
Szkolenia z prezentacji i wystąpień publicznych. Bo to, co mówisz może zmienić świat. Tel. 77 441 40 14.
Blog o skutecznych prezentacjach i wystąpieniach publicznych
Strona główna » prezentacja » Prezentacja dla małej grupy w dużej sali
czwartek, 2 lutego 2012
Prezentacja dla małej grupy w dużej sali
Autor:
Bogusław Feliszek
o
08:00
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Kategorie:
mówca,
prelegent,
prezentacja
Ekspert zarządzania komunikacją kryzysową, konsultant public relations, trener medialny. Autor ponad 1,700 artykułów o PR, zarządzaniu ryzykiem i kryzysem, strategicznej komunikacji kryzysowej, komunikacji online, relacjach z mediami, wystąpieniach publicznych i pisaniu informacji prasowych. W poprzednim życiu poławiacz pereł. Nie lubi miejsca w samolocie daleko od wyjścia. Ulubiona książka: właśnie ją czyta :-)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz