Systematyczne doskonalenie umiejętności jasnej i przekonującej komunikacji pomaga w karierze każdego ambitnego lidera – polityka, przedsiębiorcy, naukowca, działacza społecznego, itp.
Ten kto mówi prosto, ciekawie, rzeczowo i barwnie jest bardziej doceniany i lubiany od tego, kto nie ma takich umiejętności. Proste.
Doświadczeni mówcy potrafią także inspirować i zachęcać ludzi do działania – często to oni przedstawiają najważniejsze prezentacje.
Jeśli przygotowujesz się do wystąpienia, warto przemyśleć kilka kwestii:
1. Dlaczego publiczność zerka na telefony komórkowe?
Powiedz na początek coś, co od razu zainteresuje słuchaczy i szybko przejdź do sedna. Buduj napięcie, zachęcaj ludzi do dyskusji i konsekwentnie trzymaj się kluczowego przesłania.
2. Czy stres może pomóc?
Odrobina stresu zwiększa koncentrację i mobilizuje do lepszego wystąpienia. Wyobraź sobie jak na koniec wszyscy biją Ci brawo na stojąco.
3. Jak zainspirować publiczność?
Opowiadaj ciekawe historie o ludziach, którzy mimo trudności i przeciwności losu rozwiązywali problemy, uczyli się i zmieniali na lepsze. Opowieści podtrzymują uwagę publiczności i pomagają jej zapamiętać więcej informacji.
4. Jak pokazać pewność siebie?
Mowa ciała powinna być zgodna z tym, co mówisz. Stój wyprostowany, uśmiechaj się i podkreślaj gestami najważniejsze słowa. Mów wolniej i głośniej niż zwykle.
5. Jak się ubrać?
Ubierz się trochę lepiej od publiczności. Ale tylko trochę lepiej. Ciemny garnitur (granatowy lub ciemno szary), gładka koszula (jasny pastelowy kolor) i konserwatywny krawat. Uwaga: Nie zakładaj nowych butów jeśli chcesz się szczerze uśmiechać :-)
Wystąpienia publiczne: Mówisz jak prawdziwy #lider? https://t.co/o4qID1bu10 #prezentacje #wystąpieniapubliczne
— Pressentacje (@pressentacje) 27 lutego 2017
6. Co zrobić, żeby mnie słuchali uważnie do końca?
Mów barwnie i z przekonaniem. Podawaj przykłady, opowiadaj anegdoty i cytuj wiarygodnych ekspertów. Liczby podawaj w kontekście pokazującym dlaczego są ważne.
7. A jeśli zgubię wątek?
Tylko Ty wiesz co chcesz powiedzieć, więc nie myśl o tym, czego nie powiesz. Jeśli zgubisz wątek, zrób pauzę i przypomnij sobie kluczowe przesłanie. Powtórz swoje ostatnie zdanie, zbierz myśli i przejdź do następnego punktu.
8. Jak odpowiadać na niewygodne pytania?
Odpowiadaj krótko i szybko przechodź do pozytywnego przykładu wzmacniającego główne przesłanie wystąpienia.
9. Jak przygotować się do sesji pytań i odpowiedzi?
Zrób przed prezentacją listę pytań jakie mogą zadać słuchacze i przećwicz na głos odpowiedzi przed współpracownikiem lub w ostateczności przed lustrem w łazience.
10. Jak zadbać o jakość dyskusji panelowej?
Zaproś panelistów, którzy cieszą się autorytetem, mają coś nowego do powiedzenia i których dobrze znasz. Zamień z nimi kilka słów przed wystąpieniem i wyjaśnij na czym Ci najbardziej zależy.
Jeśli potrzebujesz więcej porad, zapraszamy na szkolenia z prezentacji i wystąpień publicznych dla liderów. Nasz telefon: 77 441 40 14.
PS. Zobacz też "Elementarz prezentacji".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz