poniedziałek, 27 lutego 2017

Mówisz jak prawdziwy lider?

Systematyczne doskonalenie umiejętności jasnej i przekonującej komunikacji pomaga w karierze każdego ambitnego lidera – polityka, przedsiębiorcy, naukowca, działacza społecznego, itp.

Ten kto mówi prosto, ciekawie, rzeczowo i barwnie jest bardziej doceniany i lubiany od tego, kto nie ma takich umiejętności. Proste.

Doświadczeni mówcy potrafią także inspirować i zachęcać ludzi do działania – często to oni przedstawiają najważniejsze prezentacje.

Jeśli przygotowujesz się do wystąpienia, warto przemyśleć kilka kwestii:

1. Dlaczego publiczność zerka na telefony komórkowe?

Powiedz na początek coś, co od razu zainteresuje słuchaczy i szybko przejdź do sedna. Buduj napięcie, zachęcaj ludzi do dyskusji i konsekwentnie trzymaj się kluczowego przesłania.

2. Czy stres może pomóc?

Odrobina stresu zwiększa koncentrację i mobilizuje do lepszego wystąpienia. Wyobraź sobie jak na koniec wszyscy biją Ci brawo na stojąco.

3. Jak zainspirować publiczność?

Opowiadaj ciekawe historie o ludziach, którzy mimo trudności i przeciwności losu rozwiązywali problemy, uczyli się i zmieniali na lepsze. Opowieści podtrzymują uwagę publiczności i pomagają jej zapamiętać więcej informacji.

4. Jak pokazać pewność siebie?

Mowa ciała powinna być zgodna z tym, co mówisz. Stój wyprostowany, uśmiechaj się i podkreślaj gestami najważniejsze słowa. Mów wolniej i głośniej niż zwykle.

5. Jak się ubrać?

Ubierz się trochę lepiej od publiczności. Ale tylko trochę lepiej. Ciemny garnitur (granatowy lub ciemno szary), gładka koszula (jasny pastelowy kolor) i konserwatywny krawat. Uwaga: Nie zakładaj nowych butów jeśli chcesz się szczerze uśmiechać :-)

6. Co zrobić, żeby mnie słuchali uważnie do końca?

Mów barwnie i z przekonaniem. Podawaj przykłady, opowiadaj anegdoty i cytuj wiarygodnych ekspertów. Liczby podawaj w kontekście pokazującym dlaczego są ważne.

7. A jeśli zgubię wątek?

Tylko Ty wiesz co chcesz powiedzieć, więc nie myśl o tym, czego nie powiesz. Jeśli zgubisz wątek, zrób pauzę i przypomnij sobie kluczowe przesłanie. Powtórz swoje ostatnie zdanie, zbierz myśli i przejdź do następnego punktu.

8. Jak odpowiadać na niewygodne pytania?

Odpowiadaj krótko i szybko przechodź do pozytywnego przykładu wzmacniającego główne przesłanie wystąpienia.

9. Jak przygotować się do sesji pytań i odpowiedzi?

Zrób przed prezentacją listę pytań jakie mogą zadać słuchacze i przećwicz na głos odpowiedzi przed współpracownikiem lub w ostateczności przed lustrem w łazience.

10. Jak zadbać o jakość dyskusji panelowej?

Zaproś panelistów, którzy cieszą się autorytetem, mają coś nowego do powiedzenia i których dobrze znasz. Zamień z nimi kilka słów przed wystąpieniem i wyjaśnij na czym Ci najbardziej zależy.

Jeśli potrzebujesz więcej porad, zapraszamy na szkolenia z prezentacji i wystąpień publicznych dla liderów. Nasz telefon: 77 441 40 14.

PS. Zobacz też "Elementarz prezentacji".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *