poniedziałek, 12 grudnia 2016

25 wyróżników pierwszorzędnych prelegentów

Komunikatywny, kompetentny, dowcipny. Tak najczęściej opisuje się dobrego prelegenta.

A tak jaśniej i bardziej konkretnie?

Oto 25 cech wyróżniających pierwszorzędnego prelegenta:

1. Jest przygotowany. Dobrzy prelegenci trzymają się tego, co wiedzą. Najlepsi stale się uczą, podnoszą kwalifikacje i dokładnie przygotowują do każdego wystąpienia.

2. Zna potrzeby publiczności. Mów tylko o tym, czego ludzie chcą (lub powinni) się dowiedzieć.

3. Ma dobry kontakt z publicznością. Wszystko zaczyna się od pierwszego spojrzenia i dobrego kontaktu wzrokowego. Postaraj się, żeby ludzie myśleli: "Chętnie bym się z nim/nią zaprzyjaźnił/a." Im wcześniej tak pomyślą, tym lepiej.

4. Dba o zachęcające wprowadzenie. Przedstaw krótko i jasno temat i powiedz czego publiczność może się spodziewać.

5. Zaczyna mocno i kończy mocniej. Najważniejsze jest to, co powiesz w głównej części wystąpienia. Ale pamiętaj, że publiczność może zapamiętać tylko pierwsze i ostatnie słowa – jeśli zapamięta cokolwiek.

6. Wzmacnia główny przekaz. Pomóż publiczności zapamiętać najważniejsze informacje skupiając się na głównym przesłaniu. Wszystkie przykłady, anegdoty i liczby mają utrwalić podstawowy przekaz.

7. Szanuje zasady logiki. Dobrze skonstruowane wystąpienie jest logiczne. Jedna myśl wynika z drugiej – wszystko jest zrozumiałe za pierwszym razem.

8. Starannie dobiera cytaty i liczby. Nie wykorzystuj cytatów i statystyk, które – mimo że atrakcyjne – nie wzmacniają głównego przesłania.

9. Używa metafor. Metafory pozwalają lepiej zrozumieć i wzmocnić przesłanie – czasem bardziej wyraziście niż słowa.

10. Opowiada historie. Kto nie lubi opowieści? Najlepiej z zaskakującym i optymistycznym finałem.

11. Ma poczuje humoru. Śmiech działa magicznie – relaksuje, skraca dystans i buduje relacje.

12. Zmienia tempo mówienia. Monotonia usypia nawet najbardziej wytrwałych słuchaczy z ADHD.

13. Podkreśla ważne słowa gestami. Mowa ciała uzupełnia i wzmacnia słowa. Opowiedz o krokodylu, przed którym uciekałeś na wakacjach i pokaż rękami jaki był duży.

14. Chodzi po sali. Nie chowaj się za mównicą. Nie przywiązuj się do niej niewidzialnym łańcuchem. Odłóż notatki i podejdź do słuchaczy.

15. Korzysta z pomocy wizualnych. Materiały wizualne (zdjęcia, wykresy i grafiki) mają wzmacniać przesłanie. Bez komentarza są niezrozumiałe.

16. Zaprasza do interakcji. Zadawaj pytania i uważnie słuchaj odpowiedzi. Zachęcaj ludzi do rozmowy.

17. Odpowiada na pytania. Wykorzystaj sesję pytań i odpowiedzi do powtórzenia i wzmocnienia głównego przesłania. Pokaż, że jesteś ekspertem, a nie (tylko) prelegentem.

18. Zachęca do dyskusji. Nie w każdym wystąpieniu jest czas na dłuższą dyskusję, ale zawsze dawaj słuchaczom szansę do wyrażenia swojego zdania.

19. Szanuje czas. Może masz godzinę, może tylko kwadrans. Dopasuj treść i format prezentacji do tego ile masz czasu i nie przedłużaj wystąpienia.

20. Jest asertywny i zdecydowany. Trudno dokładnie wyjaśnić jak to działa, ale publiczność bezbłędnie odgaduje niepewność i wahanie prelegenta.

21. Jest przygotowany na niespodzianki. Co zrobisz jeśli zgaśnie światło? A co kiedy zepsuje się projektor? Miej plan B w każdej sytuacji.

22. To, co mówi w kuluarach też jest ważne. To, co powiesz w kuluarowych rozmowach przed wystąpieniem, w przerwie i po jego zakończeniu musi być zgodne z głównym przesłaniem prezentacji. Pokaż, że Twoja ekspercka wiedza i doświadczenie wykraczają poza temat jednego wystąpienia i tego, co zobaczyli na slajdach.

23. Zbiera oceny. Nie ma idealnej prezentacji i idealnego prelegenta. Jednym z bardziej efektywnych sposobów poprawy swoich wystąpień jest zbieranie opinii, co poprawić.

24. Słucha i obserwuje innych prelegentów w akcji. Analizuj wystąpienia innych prelegentów. Co Ci się podoba? Dlaczego są lepsi od Ciebie? Kiedy będziesz lepszy od nich?

25. Postępuje etycznie. Kiedy stajesz przed publicznością szanuj jej czas. Zwracaj się do ludzi z szacunkiem. Przyszli, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego i wartościowego. Zaufali Ci. Nie zawiedź ich.

Jakie cechy pominąłem? Które z tej listy są dla Ciebie najważniejsze? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *