poniedziałek, 24 sierpnia 2015

7 największych błędów mowy ciała w czasie prezentacji

Z moich wieloletnich obserwacji prezentacji i wystąpień publicznych wynika, że publiczność ocenia prelegenta w pierwszej kolejności nie za to, co mówi, ale za język ciała.

Postawa, mimika, gestykulacja i artykulacja mówcy decydują o tym jak ludzie odniosą się do tego, co powie.

Oto lista 7 błędów najczęściej popełnianych przez niedoświadczonych prelegentów:

1. Krzyżowanie rąk na piersiach.

Krzyżując ręce na piersiach wysyłasz publiczności subtelny sygnał (i tak to jest odbierane), że nie czujesz się swobodnie. Zamknięta pozycja ciała sugeruje obawę przed bliższym kontaktem ze słuchaczami. Ludzie czują, że się ich boisz – nawet kiedy jesteś dobrze przygotowany.

Doświadczony i skuteczny prelegent ułatwia komunikację – skraca dystans i zachęca do kontaktu, na przykład do zadawania pytań. Stoi wyprostowany, ma lekko podniesioną brodę, ściągnięte łopatki i otwarte dłonie.

2. Odwracanie się od publiczności.

Jeśli zależy Ci na dobrym kontakcie z publicznością, nie odwracaj się do niej plecami. Ludzie widząc Twoje plecy – choćby przez chwilę – myślą, że ich lekceważysz.

Słuchacze muszą przez cały czas widzieć Twoją twarz, oczy i usta. Jeśli chcesz pokazać coś na ekranie, ustaw się bokiem i skorzystaj z laserowego wskaźnika.

3. Stałe wpatrywanie się w jeden punkt na sali.

Prelegent wpatrujący się przez cały czas w jeden punkt sprawia wrażenie znudzonego lub nieobecnego duchem – mówi, ale myślami jest w innym miejscu.

Kiedy przenosisz wzrok w różne miejsca sali i patrzysz na różnych ludzi, publiczność słucha uważniej – każdy nowy kontakt wzrokowy zwiększa zaangażowanie.

4. Stanie w tym samym miejscu.

Stanie w jednym miejscu usypia publiczność. Ludzie i ich mózgi potrzebują ruchu. Każda zmiana miejsca przez prelegenta zmusza słuchaczy do drobnej zmiany pozycji głowy i ciała.

Jeżeli stoisz w tym samym miejscu, bo boisz się potknięcia i upadku, radzę nie ryzykować. Jeśli to sprawa niewygodnych butów, zmień obuwie. Odradzam wysokie obcasy!

5. Zbyt szybkie chodzenie po sali.

Wszystkie ruchy i zmiany miejsca powinny być związane z tym, co się dzieje. Na przykład, jeśli zwracasz się do kogoś na sali, podejdź do niego bliżej. Jeżeli podajesz trzy przykłady, omów pierwszy w jednym miejscu, drugi w drugim i trzeci w trzecim.

6. Unikanie kontaktu wzrokowego.

Ludzie unikają kontaktu wzrokowego kiedy boją się konfrontacji. Ale prelegent musi promieniować pewnością siebie i najlepiej to robi patrząc ludziom w oczy. Dzięki temu może liczyć na większą uwagę i zaangażowanie.

7. Częste powtarzanie tych samych gestów.

Widziałeś prelegenta, który powtarza mechanicznie te same gesty bez względu na to, co mówi? Czy to ma sens? Nie ma. Wszystkie gesty powinny wzmacniać najważniejsze punkty Twojego wystąpienia – nie mogą odwracać uwagi od tego, co mówisz.

Jakie błędy mowy ciała w czasie prezentacji dodasz do tej listy? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *