środa, 31 sierpnia 2016

4 korzyści z mówienia do siebie przed prezentacją

Większość z nas wstydzi się mówić głośno do siebie, szczególnie kiedy wiemy, że ktoś nas obserwuje. Ale badania pokazują, że mówienie do siebie jest bardziej popularne niż się wydaje i ma wiele zalet – może poprawić nastrój, zachowanie i styl wystąpienia.

Mówienie do siebie przed prezentacją daje co najmniej cztery korzyści:

1. Pomaga porządkować myśli i ustalić priorytety. Przypomina rozmowę z kimś kogo dobrze znamy i do kogo mamy zaufanie.

2. Buduje poczucie własnej wartości i zwiększa pewność siebie.

3. Poprawia koncentrację i redukuje negatywne emocje. Jest wentylem bezpieczeństwa w trudnej sytuacji.

4. Mobilizuje do działania w sytuacji stresowej (dodaje odwagi) lub podpowiada kolejne etapy wykonania zadania (instruuje).

Ważny jest sposób zwracania się do siebie. Mówienie po imieniu lub zwracanie się w drugiej osobie daje lepsze efekty niż używanie pierwszej osoby. Zamiast obwiniać się: "Zawaliłem. Zrobiłem beznadziejną prezentację." powiedz: "Boguś. Musisz się lepiej przygotować do następnej prezentacji.".

Oto co możesz zrobić, żeby wykorzystać mówienie do siebie do poprawy swoich wystąpień:

1. Niektórzy prelegenci myślą przed prezentacją: "To się nie może udać. Jestem zbyt zdenerwowany. Publiczności to się nie spodoba." Takie nastawienie nigdy nie pomaga. Lepiej powiedzieć sobie coś takiego: "Masz do przekazania dużo wartościowych informacji. Publiczność na pewno je wykorzysta. Twoja prezentacja będzie na medal."

2. Na niektórych prezentacjach (prawda, że rzadko) ktoś z publiczności może zadać nieprzyjemne pytanie lub zachować się niekulturalnie. Powiedz wtedy do siebie (w duchu): "Zachowaj spokój. Nie zmienisz tego człowieka, ale dasz sobie z nim radę."

3. Po udanym wystąpieniu lub wywiadzie dla mediów pogratuluj sobie: "Byłeś znakomity. Ludzie słuchali każdego słowa z wypiekami na twarzy."

4. Po mniej udanym wystąpieniu dokonaj analizy tego, co nie wyszło i przygotuj plan poprawy: "To nie była najlepsza prezentacja. Mówiłeś bez przekonania. Zabrakło ciekawych przykładów. Musisz nagrywać Twoje wystąpienia na video i analizować błędy."

5. Większość prelegentów zna swoje silne i słabe strony. Przed wystąpieniem przypomnij sobie co masz poprawić: "Mów głośniej. Nie odwracaj się plecami do publiczności. Skończ prezentację minutę przed czasem."

Konkluzja

Mówienie do siebie ma dużo plusów. Pozwala lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi. Przed prezentacją porządkuje myśli, dodaje pewności siebie i motywuje do lepszego wystąpienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *