sobota, 31 grudnia 2011

4 sposoby mocnego zakończenia wystąpienia publicznego

Nadeszła chwila prawdy. Czas na finał!

Masz za sobą znakomity początek. Publiczność słuchała z zapartym tchem, ludzie kiwali z uznaniem głowami, śmiali się z żartów. Z podziwem słuchali jak umiejętnie przechodziłeś od jednej historii do drugiej, jak łączyłeś wątki, jak trafnie dobrałeś przykłady. Większość zgadza się z kluczowymi tezami wystąpienia.

Kiedy przychodzi czas na konkluzję, mówisz: "Na koniec, chciałbym podziękować za poświęcony mi czas. Dziękuję serdecznie!"

I co? Nic się nie dzieje – żadnej reakcji.

Po chwili rozlegają się nieśmiałe oklaski, ludzie wstają z miejsc i wychodzą z sali.

Co zrobić, żeby uniknąć takiego "cichego pożegnania"?

Oto 4 sprawdzone techniki zamykania prezentacji lub wystąpienia publicznego:

1. Wezwanie do działania

Wystąpienie lub prezentacja bez jasnego wezwania do konkretnego działania jest jak mecz tenisowy bez zwycięskiej piłki. Było widowisko, ale gdzie nagroda?

Nie każde wystąpienie trzeba kończyć konkretnym apelem (czasem gra się w tenisa dla przyjemności), ale skuteczne wezwanie do działania musi być krótkie i bezpośrednie:

"Żeby mieć pewność, że jutro zaoszczędzimy ______ , musimy dzisiaj _____ . Jeśli każda osoba po wyjściu z sali zaraz _____, gwarantuję, że w przyszłym roku może liczyć na ______ !"

2. Pytanie retoryczne

Retoryczne pytanie powinno dotyczyć głównego przesłania wystąpienia i skłonić publiczność do zastanowienia się nad treścią apelu:

"Jakiego wyboru dokona każdy z państwa po wyjściu z tej sali? Czy zdecyduje się ____ czy wróci do starego stylu działania?"

3. Kontrast

Jedna z moich ulubionych metod zakończenia wystąpienia – bardzo skuteczna kiedy łączy się bezpośrednio z wezwaniem do działania:

"Możemy mieć ____ lub możemy mieć ______. Wybór należy do nas, ale wszystko zależy od tego jaką decyzję każdy podejmie dzisiaj. _____ albo _____. Ja wybieram _____."

4. Cytat

Krótki, trafnie dobrany i mocny cytat znakomicie sprawdza się na początku i pod koniec wystąpienia. W książkach i Internecie są miliony złotych myśli na każdy temat – wystarczy wpisać do wyszukiwarki "cytat+hasło". Na przykład, na koniec wystąpienia o noworocznych planach: "Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca." – Joseph Conrad.

Jaki jest Twój ulubiony sposób kończenia wystąpienia lub prezentacji? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *