środa, 22 stycznia 2014

Trzy pomysły jak nawiązać lepszy kontakt z publicznością przed prezentacją

Większość prelegentów uważa, że prezentacja zaczyna się po wejściu na scenę i wypowiedzeniu pierwszego zdania.

Dyskusje o tym jak rozpocząć wystąpienie zaczynają się zwykle od tego, co powiedzieć na początku.

W rzeczywistości, prezentacja rozpoczyna się dużo wcześniej.

1. Zapowiedź

Na początku jest przedstawienie prelegenta przez gospodarza imprezy. Od tego, co powie zależy jak jesteś postrzegany i ułatwia – lub utrudnia – nawiązanie dobrego kontaktu z publicznością.

To od Ciebie zależy jakie informacje prześlesz organizatorom i w jaki sposób będziesz przedstawiony. Niestety, nie wszystkie zapowiedzi prelegentów są ciekawe i nie zawsze moderator staje na wysokości zadania.

Przygotuj krótką zapowiedź, w której publiczność dowie się co Cię wyróżnia i dlaczego jest to ważne. To nie ma być słodka laurka, ale ciekawy tekst, który zachęci do słuchania.

środa, 15 stycznia 2014

Nie oddawaj prezentacji PowerPointowi

Jednym z problemów związanych z prezentacjami z wykorzystaniem PowerPointa jest przeświadczenie, że to właśnie PowerPoint JEST najważniejszym elementem wystąpienia.

Stąd kolejny problem: miejsce ekranu.

W salach, gdzie ekran jest umocowany na stałe, znajduje się on najczęściej na środku ściany. Prelegent musi stać z boku lub w małych pomieszczeniach – w kącie. Czasem stoi na środku i slajdy wyświetlają się częściowo na jego czole.

To powoduje, że prelegent staje się dodatkiem do prezentacji – najważniejsze dla publiczności jest to, co widać na slajdach.

Jeżeli jesteś na imprezie, gdzie ekran można przestawić, poproś o ustawienie ekranu w rogu lub po lewej stronie od prelegenta stojącego na środku sceny.

czwartek, 9 stycznia 2014

Prezentacja to nie wykład

Moja znajoma – ceniony architekt wnętrz – wygłosiła niedawno wykład na konferencji naukowej. Wykład? Wiem, że to brzmi dziwnie w świecie sztuki, ale tak nazwano jej wystąpienie. To był wykład.

Wykład i prelekcja to dwa słowa, których unikam jak ognia kiedy mówię o prezentacjach i wystąpieniach publicznych.

Wykład – jak podaje "Wikipedia" – to "metoda nauczania polegająca na ustnym przekazaniu wiedzy do słuchaczy, którzy przekazywaną im wiedzę otrzymują w milczeniu (w założeniu), zadając ewentualne pytania po zakończeniu wykładu (niekiedy dopuszcza się możliwość zadawania pytań w trakcie trwania wykładu)."

Prelekcja to – jak tłumaczy "Słownik Języka Polskiego" – "publiczny wykład na jakiś temat, zwykle o charakterze popularnonaukowym."

W młodzieżowym slangu "wykład" to także reprymenda, nagana lub ostrzeżenie – udzielane zwykle przez dorosłych.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *