sobota, 30 października 2010

Jak wzmocnić przesłanie prezentacji

Nudne wystąpienie 30 lat temu byłoby nudne także dzisiaj. Ale znakomita prezentacja sprzed 30 lat nie musi być dziś równie zajmująca. Ludzie się zmieniają i zmieniają się ich oczekiwania.

Trudno zrozumieć dlaczego wyjątkowo inteligentni ludzie, szanowani profesorowie, wybitni eksperci, znakomici dziennikarze – najlepsi specjaliści w swojej profesji – są autorami fatalnych prezentacji.

Zwykle powtarza się ta sama historia. Nerwowy początek z przeprosinami: "Nie czuję się dzisiaj najlepiej." Potem ucieczka za podium i kolejny rekord świata w liczbie slajdów na kwadrans. Nagłe przyśpieszenie na pięć minut przed końcem kiedy prelegent widzi, że jest dopiero w połowie wystąpienia :-(

Brzmi znajomo? Zdarzyło Ci się uczestniczyć w takiej prezentacji?

Wysłuchałem tysięcy wystąpień i z ręką na sercu powiem, że na palcach jednej dłoni policzę te, które zapadły mi w pamięć.

Dlaczego? Bo nawet najbardziej oddana publiczność przestaje słuchać po kwadransie.

środa, 27 października 2010

Prezentacja lepsza od bungee?

Skok bungee ze słupa wysokiego napięcia, samotny weekend w zepsutej w windzie między piętrami lub bieg na orientację bez kompasu w lesie pełnym jadowitych węży...

Niektórzy z nas z pewnością woleliby jedną z tych "atrakcji" od uczucia osamotnienia i paniki pojawiającego się przed publiczną prezentacją.

Jednak po kilku występach przed pracownikami, obecnymi lub przyszłymi klientami przekonujemy się, że uczucie pewności i wiary w sukces jest tym większe, im lepiej jesteśmy przygotowani i im większe mamy poczucie kontroli nad przebiegiem prezentacji.

Zrozumienie tego to jedna sprawa, a opanowanie to druga. Na szczęście nikt nie musi poddawać się operacji przeszczepu charyzmy lub brać lekcji tańca brzucha, aby poradzić sobie z prezentacją. Drobne, acz zauważalne zmiany w stylu nawiązywania i utrzymania kontaktu ze słuchaczami, prezentowania się przed publicznością i tempie mówienia mogą przynieść zadziwiające rezultaty.

Oto 10 porad jak zwiększyć skuteczność prezentacji:

1. Trening. Najważniejszy krok to kilkakrotne przećwiczenie całego występu. Zamiast wygłaszać 15-30 minutowe przemówienie - przedstaw trzy dobrze spuentowane historie. Każda powinna mieć wprowadzenie, akcję, dialogi, pytania, problem, rozwiązanie i konkluzję. Lepsze wrażenie robi korzystanie z notatek niż odczytywanie przygotowanego tekstu.

niedziela, 24 października 2010

Skuteczne wystąpienia publiczne

Skuteczność wystąpienia publicznego zależy wyłącznie od Ciebie.

Poniżej znajdziesz 10 sposobów jak zwiększyć ruch w interesach:

1. Zdobywanie klientów bez sprzedaży.

Publiczność już na początku uznaje Ciebie za wiarygodne źródło informacji. Takie założenie nabiera jeszcze większej mocy kiedy słuchacze stwierdzą, że możesz rozwiązać ich indywidualny problem. To zasadniczo różni takie wystąpienie od typowej sytuacji sprzedaży, w której wiarygodność nie jest istotna i "publiczność" może być bardziej sceptycznie nastawiona do treści przekazu.

Pamiętaj, że bezpośrednie namawianie do kupna Twoich produktów z wysokości podium to pocałunek śmierci. Nawet o tym nie myśl! Zamiast tego już na samym początku pochwal się swoimi osiągnięciami.

sobota, 23 października 2010

Zanim coś powiesz - część 2/2

W pierwszej części pisałem o pięciu typowych błędach w czasie prezentacji: 1. chorobliwym stresie, 2. nadmiernej koncentracji na sobie samym, 3. gubieniu wątku, 4. nieistotnych dygresjach i 5. strachu przed pytaniami.

Dziś kolejne pięć błędów i komentarz do wyników testu z poprzedniego odcinka.

1. "Prezentację zaczynam od słów "Dziękuję za zaproszenie" lub "Cieszę się, że mogę dziś tutaj być".

Masz tylko kilkanaście sekund, żeby zainteresować słuchaczy swoim wystąpieniem. 10, 15, może 20... Jeżeli przegapisz te sekundy, trudniej Ci będzie utrzymać uwagę na wysokim poziomie.

Pierwsze słowa wystąpienia nie muszą być bardzo wyszukane. Zadaj mądre pytanie retoryczne, opowiedz krótką historię, poszukaj analogii pomiędzy pozornie nieistotnym aktualnym wydarzeniem a tematem prezentacji.

Nie zaczynaj przemówienia od dowcipu. Jeżeli Ty go znasz, prawdopodobnie zna go też część słuchaczy. Aliści, kiedy zdecydujesz się na żart, powinien on bezpośrednio odnosić się do tematu wystąpienia.

środa, 20 października 2010

Zanim coś powiesz - część 1/2

Nadeszła w końca ta wielka chwila... Czułeś, że kiedyś do tego dojdzie... Dlatego właśnie tutaj jesteś... Poproszono Cię o wystąpienie na konferencji branżowej.

Kiedy otrzymałeś zaproszenie dwa tygodnie temu, wszystko wydawało się dziecinnie proste. Masz przez pół godziny mówić o... [wpisz temat wystąpienia].

Teraz słyszysz swoje nazwisko wypowiadane przez prowadzącego konferencję. Za chwilę wyjdziesz na scenę witany gromkimi brawami.

Czujesz, że żołądek podchodzi do gardła, nogi uginają się w kolanach, na czole pojawiły się kropelki potu. Czy to na pewno był dobry pomysł?

99,99% mówców denerwuje się przed zabraniem głosu na forum publicznym.

sobota, 16 października 2010

5 porad jak poprawić nudną prezentację

Jak się zachować kiedy podczas prezentacji widzisz, że ludzie zaczynają się nudzić?

Pierwszy sygnał, że możesz mieć problem to fakt, że wchodzą do sali nie z jednym kubkiem kawy, ale dwoma. A potem widzisz, że:

   1. spuszczają wzrok,

   2. głęboko wzdychają,

   3. szepcą między sobą,

   4. rozglądają się po sali,

   5. bawią się długopisem,

   6. spoglądają w kierunku okna,

   7. ziewają (dyskretnie zakrywając usta dłonią),

   8. przeglądają notatki z poprzednich prezentacji,

   9. wyciągają nogi przed siebie i krzyżują ręce na piersiach,

  10. wpatrują się w nieruchomy punkt za Twoimi plecami.

Nie chcę Cię martwić, ale jest źle.

środa, 13 października 2010

Prezentacja w dwie godziny

Przed chwilą dowiedziałeś się, że za dwie godziny masz prezentację. Co robisz?

20 minut: Zbierz jak najwięcej informacji o tym, co będziesz mówić. Nie ulegaj pokusie, żeby całe dwie godziny poświęcić na dokumentację. To błąd. Wydziel 20 minut i tyle – bez względu na okoliczności.

10 minut: Wybierz z zebranego materiału pięć najważniejszych, najciekawszych i najbardziej aktualnych punktów.

15 minut: Odszukaj w pamięci studia przypadku, wybierz przykłady, przypomnij sobie rozmowy z klientami, kolegami, ekspertami lub dziennikarzami, które można połączyć z wybranymi pięcioma punktami.

15 minut: Napisz prosty plan z pięcioma kluczowymi punktami – każdy dla jednego przesłania – i obok nich umieść notatki porządkujące zebrany materiał (przykłady, anegdoty, studia przypadku). Na koniec, wybierz dla każdego przesłania jeden lub dwa najciekawsze fakty. Plan wystąpienia powinien być napisany dużą czcionką (minimum 20 punktów) na jednej kartce.

sobota, 9 października 2010

Prosta prezentacja

Otrzymałeś zadanie przygotowania prezentacji na spotkanie z analitykami branży i briefing z dziennikarzami. Wiesz, że to ważne spotkanie. Ważne i krótkie - tylko godzina. Jak wykorzystać ten czas?

Przede wszystkim nie przeciągaj czasu prezentacji slajdów. Analitycy i eksperci branżowi poświęcą Ci nie więcej niż godzinę, a dziennikarze najdłużej trzy kwadranse.

Zaplanuj 20-25 minut na prezentację, 10-15 minut na demonstrację produktu lub usługi i 10-15 minut na sesję pytań i odpowiedzi. Aby utrzymać tempo prezentacji przygotuj około 20 slajdów.

Pierwszy slajd pokazuje tytuł i plan wystąpienia. Pierwsze wrażenie zostawia długotrwały ślad w pamięci. Dlatego zachęcam do oryginalności.

Podziel prezentację na cztery części:

1. Profil firmy (3-5 slajdy) Podstawowe informacje o firmie, udziałowcach, zarządzie i misji.

środa, 6 października 2010

Jak zapamiętać treść prezentacji

Jesteś po pierwszej w życiu prezentacji. Za Tobą ogromny stres i dużo przygotowań. Największa niespodzianka to jednak porównanie tego, co chciałeś powiedzieć z tym, co rzeczywiście powiedziałeś. Kilka razy musiałeś improwizować, bo zapomniałeś tekstu.

Zapominanie konkretnych słów lub fragmentów przygotowanego tekstu jest większym zmartwieniem samych mówców niż słuchaczy. Ludzie nie wiedzą ile chcesz opowiedzieć dowcipów lub jaka ma być puenta Twojego wywodu. Z drugiej strony, taka *czarna dziura* może zburzyć logiczny wątek prezentacji. Na szczęście można temu zapobiec.

Oto kilka praktycznych porad:

1. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Treść Twojej prezentacji musi być Ci tak bliska, że praktycznie niemożliwe będzie zapomnienie podstawowych wątków.

2. Ułóż logicznie wszystkie elementy tak, aby łatwiej przeprowadzić wywód. Skomplikowane prezentacje są trudne dla mówców i odbiorców.

3. Spróbuj skojarzyć każdy punkt prezentacji z jakimś obrazem. Takie połączenie obrazów z fragmentami tekstu ułatwia zapamiętanie treści.

sobota, 2 października 2010

Jak dowcipnie przedstawić eksperta

Zaprosiłeś eksperta, który na konferencji PR wygłosi wykład. Nie wiesz jak przedstawić gościa i rozbawić publiczność?

Przeczytaj 10 propozycji. Reakcja widowni pokaże czy mówca może liczyć na życzliwe przyjęcie.

Uwaga: X to nazwisko przedstawianej osoby. Większość zapowiedzi pasuje do kobiet i mężczyzn.

1. "X jest jednym z największych ekspertów w swojej dziedzinie. Jest to nie tylko moje zdanie, ale także jego samego. Panie, panowie, powitajmy X" (entuzjastyczny aplauz)

2. "Niektórzy wierzą, że X jest jedynym wybitnym żyjącym specjalistą w swojej dziedzinie. Oczywiście - nikomu nie można zabronić wiary w Świętego Mikołaja. Panie, panowie, powitajmy X" (entuzjastyczny aplauz)

3. "X przedstawi swoją prezentację wierząc, że Państwo wysłuchają jej do końca. Jeśli jednak ktoś skończy przed nim, proszę podnieść rękę. Panie, panowie, powitajmy X" (entuzjastyczny aplauz)

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *