środa, 29 września 2010

Jak zjeść krokodyla, czyli dlaczego prezentacje nie gryzą - część 2/2

W pierwszej części artykułu przedstawiłem pięć porad pokazujących, że prezentacje i wystąpienia publiczne nie są takie straszne. Teraz kolej na pięć następnych.

1. Wykuj wprowadzenie na blachę.

Pierwsze słowa to pierwsze wrażenie. Jakie wrażenie chcesz zrobić? Wiesz kim jesteś i co chcesz powiedzieć, ale publiczność jeszcze tego nie wie. Nie daj jej długo czekać. Chwila milczenia (3-5 sekund) zanim powiesz pierwsze słowa, a wszyscy już na Ciebie patrzą, pomoże osiągnąć lepszy efekt.

Przećwicz dokładnie pierwsze słowa. Rozpęd jaki da Ci mocny początek dostarczy energii na całe wystąpienie.

2. Wykuj zakończenie na blachę.

Publiczność pamięta najlepiej początek i koniec wystąpienia – Twoje pierwsze i ostatnie słowa. Możesz mieć wspaniałe wprowadzenie, rewelacyjne rozwinięcie, ale jeśli zakończenie będzie do kitu, publiczność właśnie to zapamięta.

Zmobilizuj ludzi do działania, zachęć do przemyślenia tez z wystąpienia tak, aby wiedzieli po co przyszli Ciebie słuchać.

3. Kiedy zgubisz wątek, powtórz ostatnie zdanie.

Jeżeli zgubisz wątek lub zapomnisz co powiedzieć, zrób co następuje:
  1. Przestań mówić. Cofnij się dwa kroki. Weź głęboki oddech. Zbierz myśli. Uśmiechnij się. Zrób dwa kroki do przodu i kontynuuj wystąpienie.
  2. Wróć do ostatniego zdania i powtórz jego treść innymi słowami. Taki zabieg pomoże przejść do kolejnego slajdu "inną ścieżką".
  3. Jeżeli masz chwilowe kompletne zaćmienie umysłu, poproś kogoś z publiczności o przypomnienie ostatnich słów. Jeżeli ludzie mają ulotki z planem prezentacji, możesz zapytać o następny punkt. Będziesz zdziwiony jak wielu chętnych się znajdzie. Wykorzystaj tę chwilę na zebranie myśli i kontynuuj prezentację.
4. Trema pomaga tylko najlepszym.

Możesz wierzyć lub nie, ale wszyscy mówcy mają tremę. Ci najlepsi nauczyli się nad nią panować i wykorzystują ją do większej motywacji przed występem.

Oto pięć porad jak opanować zdenerwowanie:
  1. Przejdź się po sali przed występem. Dotknij każdego krzesła. Zobacz jak wygląda scena z różnych miejsc.
  2. Zwolnij tempo oddychania. Oddychaj wolniej i bardziej głęboko. Wstrzymaj oddech na chwilę (3-5 sekund). Wypuszczaj powietrze powoli, powoooli...
  3. Stań w rozkroku. Opuść ręce. Wstrząśnij dłońmi tak, aby poczuć wibracje w całym ciele.
  4. Rozmasuj kark.
  5. Rozciągnij mięśnie. Za każdym razem skup uwagę na innej partii mięśni.
5. Wyzwól w sobie pozytywną energię.

Pomyśl, że publiczność jest podekscytowana spotkaniem z Tobą. Oto cztery sposoby jak zwiększyć stężenie pozytywnej adrenaliny:
  1. Postaraj się, żeby wszystko co powiesz było ważne, aktualne i ciekawe dla publiczności oraz prowadziło do zmiany punktu widzenia, opinii lub nastawienia.
  2. Każda sposobność kontaktu z publicznością jest dla Ciebie okazją do sukcesu.
  3. Każde Twoje wystąpienie jest lepsze od poprzedniego.
  4. Wystąpienia publiczne dają Ci niezliczone okazje do nawiązania ciekawych kontaktów, na które nie masz szansy siedząc w domu.
Konkluzja

Kiedy następnym razem otrzymasz zaproszenie do wystąpienia przed publicznością skorzystaj z tych rad nie tylko, aby zwiększyć skuteczność prezentacji, ale także, aby czerpać z niej więcej osobistej satysfakcji i przyjemności :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *